| AjutoameniipeTPU a întrebat:

Salut TPU. Ce conditii trebuie sa indeplinesti pentru a face parte din echipa mascatilor, SAS? Unde recruteaza acestia?

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| darctron a răspuns:

SAS sunt engleze, poate te referi la SIAS, FOS, SRI, dar în niciun caz la SAS.
Prima și prima condiție e să ai vreo rudă in sistem și ceva bănuți deoparte sau un kg de caș.
mai apoi îți trebuie o pregătire fizică extraordinară, atât forță cât și rezistență, examenul de bacalaureat luat, stabilitate mintală și voință maximă.
nu intră oricine, am un coleg la munca care a luat nota complexiva la admitere la SRI 10 curat și nu au avut loc pentru el, că e un pielea p**ii

| DovleacTurbat a răspuns (pentru darctron):

Avem și noi serviciul de acțiuni speciale SAS. Sunt verișorii mai mici și neîndemânatici ai celor de SIAS

| AjutoameniipeTPU explică (pentru darctron):

Am inteles, recrutarile unde se fac? Doar asa de curiozitate

| darctron a răspuns (pentru AjutoameniipeTPU):

Pentru a lucra în cadrul unei asemenea formaţiuni speciale, în primul rând, trebuie să fie poliţist, respectiv să fi absolvit o instituţie de formare a poliţiştilor (Academia de Politie ori una dintre cele două scoli de poliţie de la Câmpina sau Cluj), care în prezent, au o durată de doi ani în cazul scolilor şi trei ani în cazul Academiei. Abia după ce a devenit poliţist, persoana în cauză poate să ajungă în cadrul serviciilor de intervenţie şi acţiuni speciale.

De regulă experienţa minimă necesară ca politist, variază între minim 3-5 ani vechime, înainte de a ocupa un loc în cadrul acestor formaţiuni.

Formaţiunile de acţiuni speciale ale poliţiei (SIAS, SAS) au propriul sistem de selecţie şi de instruire a poliţiştilor.
Așa că apucă-te de treabă.