| Florentin98 a întrebat:

Ce liceu si ce profil tebuie sa fac ca sa devin phsiholog?! si ce facultate?! dau funda :*

Răspuns Câştigător
| ReusxD a răspuns:

Trebuie sa faci lice de stiinto socio-umane casa ajungi psiholog si facultate de Psihologie.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Liceul să fie pe profil uman, Facultatea de Psihologie.
Succes pe mai departe!
Pa, pa.

| Minks a răspuns:

Nu conteaza liceul, indicat ar fi sa faci ceva pe uman (stiinte socio-umane, eventual).
Ca sa ajungi psiholog, faci facultatea de Psihologie. Nu e logic?

Oricum, orice liceu e bun. Nu scrie nicaieri ca aia ce au facut mate info nu pot studia psihologia.

Răspuns utilizator avertizat
| lety93 a răspuns:

Liceul nu prea contează. Poţi face mate-info şi apoi facultate de psihologie. De recomandat ar fi însă un liceu umanist, pentru ca există materii care sunt un fel de introducere în psihologie. Eu îţi recomand să mergi pe site-ul unei facultăţi de psihologie, să te uiţi peste domenii, peste tematică şi apoi vezi care liceu/profil de la tine din oraş se potriveşte mai bine cu ceea ce ţi-ar plăcea ţie să studiezi. (să nu fi surprinsă, dar la facultatea de psihologie nu vei studia doar materii umaniste, ci şi biologie, genetică, statistică- materii deloc umaniste, aşa că orice liceu vei aege tot te va ajuta in vreun fel)