| PicuMotanu a întrebat:

Ce parere aveti de postul de operator de date? Ce inseamna? Cu ce se ocupa? La ce firme trebuie sa caut astfel de job-uri? E greu? Trebuie studii? Poti fi freelancer (daca da cum?)? Cat se castiga?
pe net am gasit doar informati vagi.
Eu unu am ramas cu liceul si nu stiu ce pot sa fac, gasesc numai munca de jos si nu-mi place munca de jos, o detest.

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Si asta nu e oarecum munca de jos?

Operator de date inseamna practic munca de chinez, nu iti trebuie facultate, ci doar oarecare cunostinte de PC.
Dar nu se plateste nici foarte bine.

| GabiDumitrescu a răspuns:

La cum scrii, mai bine nu. Si oivd e tot cam munca de jos. Eu fix asta am pe contract, doar ca sunt si administratorul firmei, deci puteam sa scriu orice pe contractul ala. De multe ori fetele de la video chat (si baietii) sunt trecuti tot la operatori de introducere/validare date. Nu trebuie studii in mod deosebit, dar trebuie' sa te duca capul si preferabil sa rupi stilul in macar o limba straina. Banuiesc ca nici engleza nu ti-a placut in liceu...