| Andrei_Birceanu_Ionut_1991 a întrebat:

ce parere aveti despre anunturile cu recrutari in strainatate? a incercat cineva? se cere o taxa de 550 lei legalizare acte si procesare dosar.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gasesti si cu cazare, chiar daca esti necalificat, muncitor bun sa fii si seful te va vrea. Transportul ti-l vei plati tu normal. Asa, le poti lua mail-urile, nr-ele de telefon si poti discuta cu ei, care-s conditiile, contractul il veti discuta fata-n fata. Rabdare sa ai si bani de telefoane, daca va fi necesar. Trimiti CV-ul peste tot. Decat sa risti cu banii aia, pastreaza-i pentru telefoane.

9 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Depinde de firmă te poți interesa la registrul comerțului să vezi despre ce e vorba dacă e serioasă sau nu! Multe sunt firme fantomă!

| Andrei_Birceanu_Ionut_1991 explică (pentru Azµre):

La asta m-am gandit si eu.dar nu ii stiu numele.a fost doar un anunt pe tocmai.ro/.am sunat acolo si parea firma serioasa, comision zic ca iau doar din primul salariu, dar ma costa 550 lei sa legalizez actele si sa proceseze dosarul

| Azµre a răspuns (pentru Andrei_Birceanu_Ionut_1991):

Vorbești cu ei și întrebi cum se cheamă firma
și apoi te duci la registru comerțului și afli

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oriunde iti cere bani din prima, e teapa curata. Cineva din familia mea a avut o firma de recrutari si nu se cerea bani din prima. Se platea totul cand clientul avea actele in mana.
Mai bine cauti la privat, nu prea mai sunt firme serioase.

| Andrei_Birceanu_Ionut_1991 explică (pentru anonim_4396):

Pai e privat, face recrutari pentru strainatate, ei zic ca 590 lei taxa pentru traducerea actelor si procesarea lor.bani pentru asa ceva peste tot se cere, si pot sa le traduc oriunde nu neaparat la ei.dar tot o sa'mi ceara pentru procesare.eu le zic ca le dau banii cand vad actele in mana sa vdm ce zic

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrei_Birceanu_Ionut_1991):

De ce nu cauti tu personal la privat? sunt atatea site-uri cu anunturi.

| Andrei_Birceanu_Ionut_1991 explică (pentru anonim_4396):

Mersi,o sa vad ce fac...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrei_Birceanu_Ionut_1991):

Gasesti si cu cazare, chiar daca esti necalificat, muncitor bun sa fii si seful te va vrea. Transportul ti-l vei plati tu normal. Asa, le poti lua mail-urile, nr-ele de telefon si poti discuta cu ei, care-s conditiile, contractul il veti discuta fata-n fata. Rabdare sa ai si bani de telefoane, daca va fi necesar. Trimiti CV-ul peste tot. Decat sa risti cu banii aia, pastreaza-i pentru telefoane.

| tudorviorel a răspuns:

La inspectoratul teritorial de munca din localitatea unde este firma poti da un telefon sa intrebi despre firma respedtivain general firmele de intermedieri serioase nu percep astfel de comisioane, eu am fost plecat cu emirom acum ceva timp si m au pus sa semnez un acord prin care se mentiona ca nimeni nu mi va cere taxe ori comisioane ttoate au fost platite de catre angajator

| Afa_Ceri_Cata_Log_1984 a răspuns:

Pai fix 2 pareri. Exista anunturi serioase si exista tepe. Diferenta o fac firmele de recrutare dar nu numai. Exista la randul lor firme serioase si exista tepari. Din pacate procentajul e cam de 50-50%. Cel mai bine este sa iti depui dosarul la vreo firma prin care stii ca au mai plecat si altii si a fost totul in regula. Apoi, mai depinde mult si de seriozitatea partenerilor din strainatate. Degeaba firma din Romania este serioasa, daca ala de afara nu se tine de cuvant. In principiu, cauta joburile la care nu se cer bani inainte. Exista si varianta sa te angajezi si sa platesti din primul / primele salarii comisionul. Unele agentii practica metoda asta si in felul asta stii si tu ca mergi la sigur. Eu iti recomand sa arunci o privire pe site-ul meu - www.myworkland.com. Nu sunt foarte multe dar vor mai aparea in curand - iar cu fetele de la ZR Consulting colaborez de ceva timp si sunt serioase. Multa bafta!