| Arhix a întrebat:

Salut TPU,

Ce stiti despre meseria de mecanic de locomotiva?
Ce studii sunt necesare si unde se pot face? (in vest, sunt din judetul Hunedoara). Daca se gasesc posturi repede, cam cat se castiga si daca merita.

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Am aplicat in UK pentru un post - mecanic de locomotiva, dar va trebui sa astept (nu stiu cat timp posibil ani pana ma vor chema). Se fac convocatorii pentru a instruii elevi noi in domeniu cursul dureaza 1 an si in acel timp intra examenele teoretice, 300h practica cu locomotiva pe timp de noapte/zi - cu ploaie pe zi/noapte si sant platit 2000 de lire pentru ca sant angajat cand incep cursul. Stadiul final cuprinde examen practic 1 saptamana si vine programul de lucru daca se trece cu succes. Ei lucreaza 7h pe zi ture de zi si noapte iar salariul e de 4200 de lire pe luna. 50 000 lire pe an ar veni putin peste cu taxele trase. Se intra greu pentru ca sant destui mecanici dar generatia care urmeaza nu mai vrea sa munceasca deloc si poate am noroc sa intru eu, cerintele lor e sa ai peste 21 de ani nimic mai mult, studii nu vor doar sa fii apt fizic si psihic pentru postul respectiv, eu muncind in trecut si acum pe camion singur sant obisnuit pentru asa ceva. Revenind la RO acolo trebuie liceu, bac apoi facultatea care dureaza 2 ani din cate stiu. E bataie de cap.

2 răspunsuri:
| Anonimaaaxgar a răspuns:

Știu că mecanicul de locomotivă este cel care conduce locomotiva. Ținând cont că locomotivele din ziua de azi sunt cu motor electric sau termic și nu mai sunt cu aburi unde trebuia să stai să bagi cu lopata cărbuni, un mecanic de locomotiva doar conduce locomotiva care se conduce diferit de o mașină. Tatăl meu știe cum se conduce o locomotiva și știe și din ce e alcătuită și știe și despre vagoane. El este inginer de meserie și a făcut Institutul Politehnic București facultatea de transporturi. Și mi-a explicat și mie cum se conduce și știu. Eu totuși fac momentan un curs de mecanică auto pentru că îmi plac mașinile dar îmi plac și trenurile și învăț de pe net și de la tata mecanica material rulant de cale ferată (așa am înțeles că se numește).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta vreau sa aflu și eu, sunt tot din Hunedoara