| sickoffallthings a întrebat:

Cine imi poate da o idee ce as putea face la exercitiu 4, dau funda! http://www.armyacademy.ro/subiecte_admitere/2011/mate_ps iho.pdf

Răspuns Câştigător
| TypeInterestingNicknameHere a răspuns:

Avem V( Xv, Yv) - vârful parabolelor
Din teorie: Yv= - delta/4g( unde g este coeficientul lui x^2 adică 1... în mod normal se notează cu a, dar am zis să nu se confunde cu necunoscuta din problema noastră)
Și o să vină : Yv < -2 => -delta/4g < -2 => -(a^2-8)/4< -2.Se înmulțește totul cu -1 => (a^2-8)/4 > 2 => a^2 > 16 => a aparține (-infinit; -4) U (4, infinit)
Răspunsul corect este c).