| Asdrd a întrebat:

Salut TPU, cum ati reusit sa va focusati pe un singur lucru, gen cum reusiti sa va delimitati de multitasking?

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| IceRope a răspuns:

Cu voință. Totul este mental.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Depinde. Ce vârstă ai? Sunt exerciții, gen "citește paragraful ăsta timp de 3 minute în fața televizorului, până când reușești să te focalizezi numai pe citit și înțelegi tot".
Altă recomandare este meditația plus yoga.
Dacă lipsa de atenție este acută, Pot să îți recomand neurofeedback. Este un antrenament al creierului pentru a dezvolta neuroconexiuni. Practic ti se pun pe cap niște electrozi, care sunt un fel de antenuțe și masoara undele cerebrale. Te uiți la un ecran, pe care e un film, desen animat, ce alegi tu. Imaginea e întinsă pe tot ecranul când ești concentrat, sau se reduce la 25% când îți pierzi concentrarea. Asta se folosește pentru victime ale accidentelor care au sechele, sau care au suferit AVC-uri, soldați întorși din războaie care au stres post traumatic, șamd.
Baftă