| AlecsFiric3l a întrebat:

Daca am o boala cronica ma primeste in cadrul armatei? duc o viata normala numai ca trebuie sa iau niste pastile pe zi.

2 răspunsuri:
| Simon a răspuns:

Salut,

Uite aici o mica lista cu ceea ce nu se accepta, poate te ajuta.

http://adevarul.ro/......index.html

| Violleta2022 a răspuns:

Anumite boli exclud din start tinerii de la incorporare, printre aceste afectiuni se numara: - anumite boli psihice (schizofrenii, oligofrenii, psihoze) - infectiile cu virusul HIV - boli de inima (prolaps de valva mitrala, insuficienta cardiaca etc.) - surditate - deformari grave ale coloanei vertebrale sau ale piciorului (platfus cu prabusirea boltii plantare) - lipsa unor degete - toate tipurile de cancer - leucemia. Scutiri temporare de armata sunt impuse de afectiuni ca: - boli ale stomacului sau ficatului - orice afectiune acuta care necesita tratament pentru o anumita perioada de timp (TBC, hepatita virala de tip A etc.) - tulburari de personalitate in forma usoara (tineri cu personalitate imatura din punct de vedere afectiv.
Mai sunt amanati de la incorporare si tinerii care au o greutate mai mica de 45 de kilograme, sau o inaltime sub 1, 50 metri