| Andr3ibs a întrebat:

Daca fac dreptu in Romania pot sa fiu avocat in strainatate.Sau trebuie sa fac o facultate in locul in care merg?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti fi, dar numai intr-o tara care recunoaste diploma de licenta romana si numai daca reusesti la examenul de intrare in baroul tarii respective. Asta presupune sa cunosti bine limba oficiala si legislatia tarii respective.

| spy2o a răspuns:

Da,legile nu sunt aceleasi in aceeasi tara, asa ca banuiesc ca facultatea facuta in Romania(dupa legile noastre) nu iti va folosi la nimic in alta tara!

| mixxjim a răspuns:

Oriunde exista sistem de echivalare a diplomelor, deci facultatea de aici ti-o poti echivala, macar partial. Depinde si de tara, de sistemul de drept folosit, poate fi cazul sa mai faci niste cursuri pentru niste materii care nu se fac la noi, nu toata facultatea. Ca sa fii avocat insa trebuie sa fii admis la baroul din tara respectiva, admitere care se face pe baza unui examen stabilit de fiecare tara in parte, pentru ca se bazeaza pe legile specifice tarii respective. Deci aici o sa fie problema, va trebui sa cunosti atat de bine legile tarii respective incat sa poti trece acel examen de admitere in barou, care stiu de la noi ca este foarte greu, este enorm de invatat si nu se ia intotdeauna din prima incercare. In plus, mai exista si conditii de experienta in domeniu inainte de a putea da acel examen, deci va trebui sa-ti gasesti ceva de lucru, undeva intre 3-5 ani, depinde de tara, poate si mai mult, si de-abia apoi sa dai acel examen. Asta e valabil si daca faci facultatea acolo, facultatea e doar baza, un pas de pornire in cariera de avocat. Deci trebuie sa te interesezi in tara respectiva care sunt conditiile precise.

| MerVeilleuX a răspuns:

Depinde în ce ţară mergi pentru că dacă mergi în America de exemplu, la ei sunt alte legi şi nu te poţi angaja, dar în ţările din uniunea europeană cred că merge.

| Hygeia a răspuns:

Se poate, dar destul de greu.Fiecare tara are sistemul ei de drept.
In primul rand, trebuie ca diploma ta sa fie recunoscuta in tara respectiva. Probabil ai putea sa profesezi in Franta sau Italia ( ele au un sistem de drept foarte asemanator cu al Romaniei; dreptul roman s-a inspirat, de altfel, din dreptul francez)

| Vutulica a răspuns:

Nu neaparat. Poti fi avocat oriunde, dar conteaza sa fi bun in cea ce faci sa sa-ti iubesti meseria, de asta vor tine cont si clienti.