| Doodleskull a întrebat:

Daca intri la facultate la ucv la un loc cu taxa poti sa te muti la buget?
Pot sa le iau locul doar daca am medie mai mare ca ei?

5 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Dacă ai intrat pe loc cu taxă poți învăța pe parcursul anului iar atunci când se vor reface clasamentele (pentru următorul an) poți intra la buget. În fiecare an se fac clasamente separate, dacă înveți ai toate șansele să treci la buget.
Dar pentru anul ăsta nu ai ce să mai faci. Dacă nu cumva se retrag alți studenți, rămâi la taxă. Ai totuși toate șansele pentru buget în anul 2.

| Yurisa a răspuns:

Daca ai intrat la taxa, prin reorganizarea locurilor in functie de dosarele retrase sau de neconfirmari, poti urca la buget. Daca ti-ai confirmat locul la taxa nu mai poti fi la buget in anul respectiv, in schimb poti avea note mari, iar anul urmator ai sanse mari sa fii transferat la buget.

| Claxon987 a răspuns:

Nu poti sa te muti la buget daca ai intrat pe locurile cu taxa, daca ai medie mare poti eventual sa aplici pentru bursa.

| Doodleskull explică (pentru Claxon987):

Asa este la toate facultatile?

| Claxon987 a răspuns (pentru Doodleskull):

Da ca altfel daca s-ar putea muta studentii de la buget la taxa si invers in functie de note ar fi o permanenta reorganizare la fiecare inceput de an. S-ar putea in functie de facultate ca cei de la buget cu rezultate proaste sa treaca la taxa, dar invers nu. Singura posibilitate ca sa treci la buget este spre exemplu daca au fost 20 de locuri de la buget la admitere, si tu ai fost pe locul 23, sa se retraga 3 persoane din cei de pe locurile de la buget. ASa incat tu sa ajungi pe locul 20 inclus in locurile de la buget. E singura posibilitate