| Mihaela_Delia_1993 a întrebat:

De mic copil mi-am imaginat ca o sa fac ceva maret sa zic asa. De ceva timp am o pasiune, vreau sa lucrez la nasa. Am inceput sa ma documentez foarte mult. Pierd ore citind si cautand informatii. Am observat ca cele mai multe posturi (programator, inginer aerospatial, planificator) etc se bazeaza pe matematica sau fizica. Nu pot spune ca sunt foarte buna in acest domeniu. Eu am inclinatie pe limbi straine. Insa am vazut ca se poate intra si daca esti experimentat in: limbi straine, stiinte juridice, contabilitate, biologie etc. De asemenea ma pasioneaza mult biologia dar nu m-am axat pe asta. Vreau sa va intreb si pe voi urmatoarele: ce domenii mai exista la nasa si daca eu chiar as putea intra daca sunt experimentata in limbi straine.

2 răspunsuri:
| Copaci_Liviu_1981 a răspuns:

Sa iti dau un simplu exempl ca sa intri in nasa ai nevoie de phd... adica un doctorat in ceva, nu intra oricine de fel daca vrei sa intri in orice structura stintifica iti trebuie studiile cel putin masterul sustinu la una din universitatile din strainatate sau o bursa de studii catre facutatile afiliate

| WaNt3D1856 a răspuns:

Este EXTREM de greu sa ajungi acolo. Ori ai pile, ori esti extraordinar daca poti intra. Daca iti doresti cu adevarat, nu renunta, discuta cu cineva din domeniu, cu parintii, profesorii, oricine poate ajuta.