| sradu98 a întrebat:

Salut TPU! Doresc sa ma inscriu la vara la facultatea de Marketing din cadrul ASE Bucuresti, la distanta (ID), intrucat as vrea sa ma si angajez in IT deoarece stiu programare si stiu ca sunt necesare studii superioare ca sa poti fi scutit de impozit si ca sa te poata avansa de la un moment dat. Daca trece destul de mult timp si nu ma suna nicio firma, doresc sa iau in considerare si varianta de a ma angaja la o multinationala nu neaparat pe programare, precum Audit Analist spre exemplu. Insa in principiu as tinti un job in IT.
Intrebarea mea este, cum este vazuta o asemenea diploma fata de o diploma la zi?
Sunt diferente intre ele sau este acelasi lucru?
Precizez ca am 24 ani, am facut 3 ani de poli insa m-am lasat pentru a invata programare. Iar acum doresc sa ma bag la ceva la distanta. Ma intereseaza doar diploma.
Multumesc!

3 răspunsuri:
| Konstantinos99 a răspuns:

Salut! Îți recomand să îți începi facultatea la frecventa redusa, însă să îți și placa! În cazul tău înțeleg nevoia de a realiza o facultate și de a înainta în viata academica. Diferența dintre frecventa și fără frecventa nu este este catalogata sau discriminata de societățile private sau de stat având aceleași drepturi, dacă vei realiza și masterul și doctoratul pe baza licenței primite.

| sradu98 explică (pentru Konstantinos99):

As vrea in principiu sa fac doar facultatea ID. Masterul as vrea sa-l fac la zi. Pot face acest lucru, nu? Gen sa fac o facultate din ASE la ID si pe urma sa ma bag la master cu frecventa. Si inca o chestie, eu as vrea la ID, nu la fara frecventa, intrucat de luni pana vineri as vrea sa am un job 9-6, si automat nu mi-ar permite timpul sa ma duc la facultate la seminarii si la examene in timpul sapt, de aceea doresc ca examenele sa fie sustinute in weekend, lucru posibil doar la ID.

| Konstantinos99 a răspuns (pentru sradu98):

Din câte știu poți sa treci la master cu frecvență însă va depinde foarte mult de facultatea pe care o alegi pentru master. Acuma întra la id, tinete de treaba și sa îți îndrume Dumnezeu pașii cum este mai bine. Succes!