| Marintpu2000 a întrebat:

Salut TPU, după mult timp de gândit a trebuit să aleg ce vreau să fac după ce am terminat liceul am diploma de programator și am profesat dar nu mă atrage de loc această meserie, așa că m-am decis să fac un curs de măiestru mecanic pentru a îmi putea deschide un sediu ITP, acum vin cu următoarele întrebări:
1.Se merită să fac facultatea de inginerie mecanică?
2. De ce acte am nevoie și cam cat ar dura acest proces de deschidere?
3. Am văzut că am nevoie de experiență 3 ani, in ce domeniu mecanic auto sau ajutor de inspector?
4. Cum dovedesc că am acea experiență de ce acte am nevoie?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Diploma de programator cand ai terminat liceul?
Cine t-a dat tie asa ceva?

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns:

Ba cand va aud ma rolling on the floor
1. se zice merita nu merita, ca nu exista verbul a merita
2. Orice lucru merita daca iti place
3. Mai intai termina tu facultatea aia ca dupa vezi tu ce acte ai nevoie rolling on the floor
4. Tu esti ca aia care fac o facultate si automat deja se cred priceputi, vere mai intai trebuie sa fi si tu angajat undeva sa vezi cum merge treaba ca una e teoria alta e practica
5. Daca te pricepi faci bani cacalau, il stiu pe unu face milioane bune pe zi.Deci daca te duce bibilica faci la bani cat fac altii cu it lor in 5 luni.

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns (pentru AlexandruContFacutLaMisto):

Mi-a ster autocorectorul la prima ai intes tu ce am zis ca nu exista vb a ''merita''

| MrAM a răspuns (pentru AlexandruContFacutLaMisto):

Practic ai scris la fel ca el.

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns (pentru MrAM):

Practic am si explicat desteptule ca i-am spus ca nu se scrie (se) merita se scrie MERITA, dar cacatu asta de autocorector scrie forma corecta, nu ma lasa sa scriu si forma gresita.

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns (pentru MrAM):

Da frate,ar trebui sa ma simt ofensat ca, corectez un prost?hee hee. Articolul ala e o generalizare imbecila.E la fel cum ai crede ca toti care fac o facultate sunt destepti, sau ca toti nascuti in zodia balanta mananca cartofi prajiti.

| Marintpu2000 explică (pentru AlexandruContFacutLaMisto):

Salut nu știu care este vârsta ta sau de unde ai dedus că sunt prost am 19 ani sunt tânăr am făcut destui bani 500.000 euro eu nu mai vreau această afacere pentru profit o vreau din pasiune am investit deja o parte în imobiliare dar investiția este foarte mare iar profitul mic plus bătaie de cap etc.
Poate că nu știu să vorbesc corect gramatical, dar nu am venit să generalizez și să jignesc pe nimeni, asta este părerea ta că sunt prost mulțumesc așa este poate am greșit, dar nu asta era interesul meu.
Daca ai fi citit cu un curs de 2 luni poți deveni maestru mecanic și cu acel curs îți poți obține aprobarea pentru a îți deschide sediul, eu întrebăm dacă merită să mai fac și facultatea 4 ani.
Nu am nevoie de facultate sau să demonstrez ceva vreau niște păreri despre acest business, informații de la oamenii în domeniul acesta.
Mulțumesc pentru răspuns și feedback o să țin cont de el o seară frumoasă.

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns (pentru Marintpu2000):

Pai tu daca detii 500k euro inseamna ca ai fost capabil sa-i faci din afacerea asta nu? rolling on the floor asta inseamna ca stii deja cu ce e mananca, nu mai ceri sfaturi.Ba mai minte lumea dar sa zici ca ai juma de milion de euro si tu sa stai sa ceri sfaturi pe TPU.

| suntserios a răspuns (pentru Marintpu2000):

Ieri cautai Mercedesuri la 5000 euro din Germani si azi ai 500.000 euro? Nice