| Cosssmin123 a întrebat:

Eu gat acum in vara clasa a12a si nu is hotarat la ce facultate sa merg...si m-am hotarat sa merg in armata ca soldat gradat, ca tot s-au dat atatea posturi disponibile.Eu vreau sa stiu parerea voastra daca se merita, adica e un salariu cat de cat bun? Si banuiesc ca poti avansa nu? As dori raspunsuri de la cei care au habar. Multumesc

Răspuns Câştigător
| K13 a răspuns:

E o viata dura, iar in momentul de fata, armata romana, nu este un loc scapat de pile. Am prieteni care au renuntat imediat dupa Liceul Militar. Au scazut salariile si in armata, nu se mai castiga cum se castiga acum cativa ani. Intr-adevar, poate e mai lejer din punct de vedere al instruirii. Chiar si pe mine m-a batut gandul sa merg in armata. Dar de ce sa-mi irosesc niste ani din viata, sperand ca fac trageri cu arma?
De recomandat ar fi marina, se castiga bine, dar sunt dezavantaje, te poate repartiza la bord sau in sala motoarelor.
La trupele terestre, vei sta cot la cot cu soldatii voluntari.
La genisti, nu prea este treaba.
La radio-telecomunicatii, trebuie sa te descurci cat de cat, dar tot asa, nu prea este treaba.
La aviatie, sunt locurile pline, se intra pe pile.
Eu unul nu stiu, daca tu te crezi in stare, alege cariera militara!
Bafta!

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Avansezi dacă ai pregătire de specialitate, salariul este cât să nu mori de foame.
Pa, pa.

| Dana211 a răspuns:

In comparatie cu alte domenii la care nu ti se cer studii superioare, asa cum se intampla si in cazul soldatilor, salariul este intr-adevar mult mai mare, dar daca e sa stai sa analizezi felul in care esti sluga unuia si altuia si modul in care se poarta cei ce au gradul mai mare cu tine... nu stiu cat se merita (din punctul meu de vedere nu merita sa suporti asa ceva!). De avansat da poate avansa daca vrei, dar asta dupa o anumita perioada de timp, mai exact exista un anumit interval de timp in care trebuie sa astepti pentru a putea trece la nivelul urmator, care presupune si faptul ca trebuie sa faci anumite cursuri de specialitate. Greu nu este, dar precum ti-am spus trebuie sa fi capabil sa accepti toate magariile pe care te pun sa le faci cei ce au gradul mai mare.