| ttyes a întrebat:

Eu inca nu m-am decis ce sa ma fac cand o sa fiu mare.Am trecut intr-a opta.Mama si tata m-ar sfatui sa ma fac chirurg, dar nu sunt sigur daca ar fi o solutie buna.Am fost si la olimpiada de bio anul trecut.Eu invat foarte bine la toate materiile,fara sa exagerez,dar n-as vrea sa urmez o cariera in mate,romana(litere), sau limbi straine(numai daca sunt la o facultate straina si trebuie neaparat sa stiu engleza sau alta).La liceu cred ca o sa merg la mate info.Astept raspunsuri si intrebari si o sa va raspund.

6 răspunsuri:
| Skumpete a răspuns:

In primul rind este alegerea ta sa decizi cine vei fi in viata! Bravo ca inveti la toate disciplinele)Si alegeti job-ul in functie de care disciplina iti este pe plac! Fundita>?

| andru10best a răspuns:

Alege ce iti place tie si ce faci cu pasiune. Este cea mai buna alegere pe care poti sa o faci pentru asa vei fi implinit si fericit.

| ElenaSA a răspuns:

Ar trebui sa faci testele de aptitudini si interese acum in clasa a VIII-a.Te sfatuiesti cu consilierul scolar dupa ce primesti rezultatul.

| Marylol a răspuns:

Si eu am aceeasi problema dar eu ma voi orienta in domeniul economic si in primul rand este alegerea ta ce vrei sa te faci cand vei fi mare daca iti place biologia eu zic sa nu stai pe ganduri fata doctor doar daca iti place in viata trebuie sa faci mereu ce vrei si in primul rand ce-ti place

| PoliTmFan a răspuns:

Dupa parerea mea, e mai bine sa te faci bucatar sau barman in loc de chirurg, deoarece se castiga si mai bine si este si cautat acest domeniu:
In Germania un bucatar fara experienta castiga intre 1850-2550 de euro pe luna happy

| MadRaven a răspuns:

Eu sunt o aspiranta la medicina.Visul meu e sa devin chirurg(sau neurochirurg, nu m-am decis inca)
Daca vrei medicina trebuie sa te pregatesti sa inveti cartii de 1000 de pag pentru un singur examen. Trebuie sa ai un stomac extrem de rezistent ( nu mai e nevoie sa precizez ca va fi mult sange nu?) si sa fii gata sa stai pe spatele parintilor timp de vreo 8-10 ani, cam asa.
Pentru ca chiar daca intri la stat ( nu trebuie sa platesti 6.000 lei pe an) cartile sunt foarte scumpe si o sa ai nevoie de multe alte chestii : halate, dif. instrumente etc.)
Si admiterea e FOARTE grea, pentru ca toti sunt pusi laolalta : si chirurgi, esteticienii, medicii de familie etc.
Lasand medicina deoparte, te-ai gandit la o cariera in biologie? cercetator de exemplu? SAu ai putea da la medicina dar la alta ramura, unde inveti cum sa proiectezi aparate medicale, e o meserie foartee bine platita afara.
Numai bine!happy