| ygr3ku a întrebat:

Imi poate spune cineva care sunt conditiile si cum se poate face liceul (preferabil la FF) in Romania daca s-au intrerupt studiile in clasa a 10-a (exista diploma doar de 8 clase) iar in momentul de fata persoana in cauza nu locuieste in Romania?
Vorbim aici ce o persoana de 30 ani cu copil, necasatorita, care locuieste si munceste in afara romaniei.
Preferabil cursuri la Fara Frecventa, daca exista o astfel de posibilitate. Cateva link-uri catre informatii utile sunt binevenite.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

In Romania exista doar doua forme de invatamant preuniversitar : "cu frecventa " si "cu frecventa redusa" --- nu exista forma "fara frecventa"!
In legatura cu intrebarea ta si pentru a fi pe deplin lamurit, citeste "Metodologia de functionare a claselor cu frecventa redusa in invatamantul preuniversitar obligatoriu" :
https://www.edu.ro/......ologie.pdf

| ygr3ku explică (pentru alessia5158):

Multumesc. Daca ai alte linkuri sau informatii care ar fi utile, nu ezita la lasi un comentariu.

| alessia5158 a răspuns (pentru ygr3ku):

Iti voi trimite un mesaj privat.