| AlbertDaniel a întrebat:

Imi poate spune şi mie cineva cam ce matematica se face la facultăţiile de economie? Sunt la profil uman (nu fac mate in clasele 11-12) şi aş vrea să ştiu cam ce cunostinte trebuie sa aibă un student care se duce acolo.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! In anul 1 primul semestru o sa faci "Matematica aplicata in economie", in al doilea semestru o sa faci "Statistica" si in anul 2 semestrul 1 "Econometrie".
La matematica aplicata in ec o sa ai nevoie de derivate, la statistica o sa lucrezi cu probabilitati, iar la econometrie o sa fie nevoie sa stii sa rezolvi un sistem, sa stii sa rezolvi determinanti si sa derivezi. Nu este foarte greu daca esti atent. Si dupa cum spne si lunix cel mai bine o sa intelegi la seminar. Daca mai ai vreo intrebare poti sa-mi scrii. O zi frumoasa!

| AlbertDaniel explică (pentru anonim_4396):

Bună. Deci sa înţeleg ca în principiu derivate, probabilităţi şi sisteme sunt capitolele pe care ar trebui sa le ştiu, sau se fac recapitulări acolo? Mulţumesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlbertDaniel):

Da, din ce ar trebui sa stii din liceu. In rest o sa se predea materie noua si o sa invatati sa le aplicati in contextul materiei. Acum depinde si de facultate, eu sunt in Timisoara la facultate si aici am repetat derivatele si determinanti. Doar o scurta recapitulare a fost, dar a fost benefica pentru ca ne-am amintit.

4 răspunsuri:
| Iunix a răspuns:

Salut, eu sunt la o facultate de economie anul 1 şi matematica e destul de grea, dar o poți înțelege dacă lucrezi acasă şi dacă are cine să-ți explice. De obicei matematica se explică cel mai bine la seminar ( faci cam 2 ore o dată la 2 săptămâni ). Faci " Matematică aplicată în economie ". Caută pe net exerciții să vezi.

| AlbertDaniel explică (pentru Iunix):

Deci practic aş putea recupera ce am pierdut in liceu?