| Mafiotu007 a întrebat:

imi puteti explica cum se desfasoara repartizarea pe licee.Deci eu m-am dus la scoala,am dus brosura, foaia matricola si certificatul.Am pus optiunile acolo.Intrebarea mea este:unde pot vedea daca am fost repartizat si ce trebuie sa fac in momentul in care aflu.Multumesc anticipat si dau funda.

Răspuns Câştigător
| justanotheruser99 a răspuns:

Poti vedea pe net, iar când afli te duci cu dosarul de la fosta școală la liceul respectiv, mai exact la secretariatul liceului împreună cu un părinte si îți depui dosarul. O sa trebuiasca sa completezi ceva date personale. Sa ai buletinul si o copie la tine. Succes!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In 20 iulie va fi afisata repartizarea pe licee. Afisarea se va face la scoala terminata, la liceul unde ai fost repartizata si pe internet.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În 19 iulie are loc repartizarea computerizată şi tot atunci ar trebui să se publice pe net!

"19 iulie 2016 = Repartizarea computerizată în învăţământul liceal de stat a absolvenţilor clasei a VIII-a care nu împlinesc 18 ani până la dataînceperii cursurilor anului şcolar 2016 - 2017

20 iulie 2016 = Afişarea în unităţile de învăţământ gimnazial a listelor cu absolvenţii repartizaţi proveniţi din şcolile respective şi a listei cu locurile neocupate în unităţile de învăţământul liceal de stat din judeţ/municipiul Bucureşti

20 iulie 2016 = Afişarea de către fiecare unitate din învăţământul liceal a listei candidaţilor repartizaţi în acea unitate" - SURSA = Anexa nr. 1 la ordinul MECS nr.5.082 /31.08.2015 de la linkul :
http://www.isjialomita.ro/......017%29.pdf

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi detalii despre admiterea la liceu 2016 în Ordinul M.E.C.Ş. nr. 5082/2015 de la linkul :
http://lege5.ro/......-2016-2017

În perioada 21 iulie - 29 iulie 2016 trebuie să mergi ( însoţit/ă de un părinte/tutore legal ) să-ţi depui dosarul la liceul unde ai fost repartizat/ă!

"Înscrierea la licee a candidaţilor declaraţi admişi în urma repartizării computerizate se efectuează pe baza următoarelor acte:
a) cererea de înscriere;
b) cartea de identitate (dacă este cazul) şi certificatul de naştere, în copie legalizată;
c) adeverinţă cu notele şi media generală obţinute la Evaluarea Naţională clasa a VIII-a
d) foaia matricolă pentru clasele V – VIII (cu calculul mediei generale);
e) fişa medicală." - SURSA = "Broşura Admiterii 2014" ( pag. 34/36 ) de la linkul :
http://ismb.edu.ro/......014_15.pdf

a) Cererea de înscriere o primeşti de la liceul unde te vei înscrie.

b) Cartea de identitate ( dacă ai ) + Certificatul de Naştere în copie legalizată = le duci la un NOTAR public pentru legalizare.

c) Adeverinţă cu notele şi media generală obţinute la Evaluarea Naţională clasa a VIII-a = o primeşti în dosarul de la şcoala absolvită.

d) Foaia matricolă pentru clasele V – VIII (cu calculul mediei generale) = o primeşti în dosarul de la şcoala absolvită.

e) Fişa medicală = o primeşti în dosarul de la şcoala absolvită.
Dacă NU ai primit-o, atunci trebuie să mergi la Dispensarul Şcolar sau la medicul de familie pentru o copie după fişa medicală!

| Valentinaldoilea a răspuns:

Se va afisa la scoala. In rest, ti s-a spus.