| Zozohun a întrebat:

Imi puteti spune si mie un site in care un începător poate învăța un limbaj de programare acasă? (Javascript)
Poate fi in romana sau engleza.
Am 15 ani si nu sunt la un liceu de mate-info, insa am tot auzit ca mulți invata si online.

Răspuns Apreciat de Editori
| VictorL a răspuns:

Bună! Dacă vrei să înveţi Javascript, îţi recomand mai întâi să înveţi HTML şi CSS, fiindcă ai nevoie mai întâi de cunoştiinţe în ele. Nu ştiu însă dacă te referi la Javascript sau la Java, fiindcă mulţi le încurcă. Eu învăţ Java de ceva timp şi din propria experienţă, e simplu. Doar scrii pe google că vrei să înveţi Javascript, sau limbajul de programare dorit, cel mai bine scrie în engleză că vei găsi mai multe, şi voila. Totuşi, dacă vrei să înveţi orice detaliu, nu te limita doar la un website. Infromează-te din mai multe surse şi chiar tutoriale de pe Youtube! Dar cel mai bine ar fi o carte! Mergi la bibliotecă şi caută o carte care are ceea ce îţi doreşti! Din cărţi înveţi cel mai bine. Si de cele mai multe ori, creatorii limbajelor de programare au si un website, de exemplu Java apartine Oracles, respectiv pe website-ul lor găsesc tot timpul explactii la ce înseamnă una sau alta. Totusi o carte te ajută cel mai mult, fiindcă în ea începi de la 0 şi ai temele repartizate. Îţi recomand să iai o carte şi să citeşti în ea, respectiv să aplici ceea ce ai citit. Iar dacă nu înţelegi în carte, poţi căuta tema respectivă pe net. Baftă!winking

1 răspuns:
| Sn4k3 a răspuns:

Trebuie sa inveti sa cauti singur daca tot inveti acasa ca nu o sa inveti tot dintr-o sursa. Cauta pe google tutoriale javascript, pe Youtube (e bine ca stii engleza pentru ca gasesti mai multe asa) si cum a spus si Victor, invata mai intai HTML si CSS.
https://www.w3schools.com/html/
Tot aici gasesti si CSS si Javascript.