| Eus3b1u995 a întrebat:

in armata, care este modalitatea in care sunt avansati in grad soldatii de la Fortele Terestre? Ma refer ce trebuie sa faca ca sa fie avansati in grad, s-au se avanseaza in grad la o perioada de 2 ani (asa am auzit ) Funda.

3 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Nu.trebuie sa faci o scoala de subofiteri la fara frecventa, daca vor comandantii.comandantii sunt varza si avansare ba.
suntem in Romania, cea mai proasta armata avansatape pile.eu am fost militar angajat la parasutisti, eram clasa 1 ca parasutist si in 2000 m-au dat afara. fara nimic.si au angajat cu pile.si asa cei care erau pilosi sunt acum la pensie...armata romana!

| heavymetal a răspuns (pentru express11):

Ce pregatire ai facut pentru a ajunge parasutist? ma refer la facultate. si de ce ai ales meseria asta? (scuze, curiozitatea...)

| express11 a răspuns (pentru heavymetal):

Am facut armata la parasutisti, am fost brevetat, apoi dupa revolutie m-am angajat, am devenit subofiter.trebuie sa ceri, sa optezi pentru parasutisti, la centrul militar din orasul tau, si sa treci de vizita medicale la centrul de medicina aeronautica di bucuresti.este o meserie, ok.palpitanta.