| Florin0006 a întrebat:

Joi am de tinut o activitate la clasa a-II-a la matematica, fiin prima mea activitate si fiind Mos Nicolae nu prea am idee cum sa fac sa leg matematica cu aceasta sarbatoare sa fie amuzanta si intre timp copii sa invete ceva la matematica.Invatatoarea mi-a zis sa leg matematica cu aceasta sarbatoare, sa fac ceva activiate pe grupa, ma aputeti ajuat cu ceva ideii?

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

Operaţii aritmetice cu globuleţe şi simboluri de Crăciun, mici "cadouri" (buline roşii, pinguini sau ce vrei tu) pentru cei ce reuşesc să rezolve un exerciţiu, "şeful" unei grupe să poarte o căciuliţă de Crăciun... thinking şi alte chestii asemănătoare.

1 răspuns:
| taviyamato2 a răspuns:

Cum spunea Dakota, le explici cu globul, secretele geometriei mistice big grin, cercul din interiorul globului, faptul ca seamana cu planeta noastra, faci un sistem solar din globuri happy