| alienkros a întrebat:

Mă fac psiholog si vreau sa-mi aleg facultatea(universitatea la care o sa merg.Care e cea mai buna? In ce oras: Bucuresti(mi-as dori cel mai mult), Cluj(pe locul 2),Iași, Timișoara etc... Dacă puteți sa-mi dați si linkul!

Multumesc anticipat! FUNDA

3 răspunsuri:
| CosmaIonel a răspuns:

Http://www.fpse.ro/ => Bucuresti
http://www.psiedu.ubbcluj.ro/ => Cluj Napoca

Funda?

| Maomau a răspuns:

Orice facultate de psihologie din Romania nu este buna la nimic altceva decat sa fi un somer cu diploma.
Fa o facultate in domeniu medical si concomitent invata perfect o limba straina, ca sa gasesti de lucru in occident!
Daca vrei neaparat sa faci psihologia, atunci fa-o la Heidelberg, la Oxford sau Cambrige, la Yale si altele, dar NU in Romania!

| mixxjim a răspuns:

Nu orasul conteaza esential, in fond materia e aceeasi si daca vrei inveti, daca nu, nu. Toate sunt facultati foarte bune, cu traditie, deci chiar nu conteaza. Este foarte important insa in ce oras locuiesti si unde vrei sa profesezi. E cam aiurea sa mergi la facultate in Cluj daca tu locuiesti in Bucuresti sau la Falticeni. Daca vrei sa traiesti si sa profesezi in Bucuresti, fa facultatea in Bucuresti. Daca vrei in Cluj, atunci fa-o pe cea din Cluj. E foarte greu sa faci facultatea departe de casa, mai ales in ziua de azi, e vorba de cazare, de cheltuielile zilnice de mancare, transport etc. In Bucuresti sunt preturi mai mari, la chirii mai ales, daca nu o sa ai camin, la mancare etc. Cand o sa vrei sa te angajezi chiar nu conteaza unde ai terminat facultatea. Poate sa conteze daca e de stat sau particulara, dar ca e la Cluj sau la Iasi sau in alta parte nu conteaza. Deci mergi acolo unde iti este mai la indemana din punct de vedere financiar, si apoi unde simti ca ti-ar placea sa fii, unde siguranta este cea mai mare, tinand cont ca ai de facut cel putin 5 ani de scoala (cu masterat) si nu poti sti niciodata ce-ti aduce ziua de maine.