| Zozohun a întrebat:

Mă puteti sfătui, ce sa aleg între programator si medic(nu stiu exact ce "categorie" de medic?
Care e mai bine platit?
La care iti poti afla mai repede serviciu?
Care e mai greu?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si medicul e bine platit, doar ca dupa 10 ani de studiu si cativa ani de experienta poate ajunge la salariul unui programator cu 4-5 ani experienta.

Joburi de programatori exista pe toate drumurile... iar la cati medici au plecat din tara nu cred ca ramai somer

Care e mai greu? Pai tu ce zici? 10 ani de studiu si in final porti raspunderea vietii unui om

| sierra1 a răspuns:

Pot să te întreb dacă ești cumva în clasa a 8 a

| Zozohun explică (pentru sierra1):

Da, sunt.

| sierra1 a răspuns (pentru Zozohun):

Păstrează funda. Pînă termini liceul se schimbă toate de "ț" ori. Decide-te (după ce afli media ta de la evaluare) la ce liceu mergi. Și apoi...

| Dismally a răspuns:

Programator - este ceva mai usor si iti gasesti rapid un loc de munca bine platit. Acum conteaza si ce iti place tie, nu urma o cariera doar pentru bani sau pentru ca este mai simplu.

| Raducons a răspuns:

Bine platite sunt amandoua.
Programator poti sa incepi mai repede cu un salariu mai bun.
Gandeste-te care iti place mai mult, depinde si ce doctor vrei sa fii.
Grele sunt ambele.

| CristinaMatei97 a răspuns:

Salariile sunt bune pe ambele domenii, însă ca sa poți ajunge medic va trebui sa-ți plătești scolarizarea, care durează foarte mult și probabil vei vrea sa renunți înainte sa termini. Ca programator vei găsi foarte ușor de munca, cu un salariu foarte bun și termini școlarizarea foarte ușor, poate doar cu un curs, de exemplu Oracle. Firma Oracle angajează cu doar o diploma Oracle pe care o poți obține in liceu, cere mai multe detalii profesorilor de informatica

| sabinaca a răspuns:

Programatorul este mult mai bine platit si nu ai nevoie de 10 ani de studii. Daca as avea de ales dintre cele doua profesii, programatorul castiga detasat. Plus, ca medic, ai foarte multe responsabilitati si trebuie sa fii stabil din punct de vedere psihic, trebuie sa te astepti la imposibil, sa fii flexibil si dispus sa accepti esecurile.