| Suntogresala a întrebat:

Salut TPU, mai vin si eu cu o intrebare care tot ma framanta de mult timp si tot cer ajutorul.Scoala
militara de subofiteri de jandarmi din Falticeni stie cineva cum fuctioneaza? Adica eu as vrea mult la jandarmerie sa fiu pe mascati,cei cu cagula,scut,trupe speciale, stie cineva daca din aceasta scoala de subofiteri poti iesii mascat? Si daca nu ce scoala trebuie sa urmez ca sa devin 1 sau ce trebuie sa fac sa devin 1 mascat?

Răspuns Câştigător
| eliancodrut a răspuns:

Pentru trupelee de mascati cum li se zice, adica pentru trupele de interventie se selecteaza din cadrul unitatior de jandarmi, dupa absolvire. Nu exista scoala separata pentru mascati.

| Suntogresala explică (pentru eliancodrut):

Imi poti da mai multe informatii te rog frumos,am nevoie mare,te rog
Cum ar fi,daca eu m-as duce la scoala de subofiteri Falticeni as putea iesii mascat,tu ai zis ca nu e scoala separata,dar de ce Cuza(Bucuresti)are academie de politie si acolo zic multi ca iesi sigur jandarm(mascat)dar la Falticeni am vazut ca iesi jandarm dar de ala in albastru ca politia si un chipiu,nu tu casca,nu tu cagula, de ce asa? Si cum e cu absolvirea asta si care e diferenta intre ofiter si subofiter, mascatii sunt subofiteri? Si ce absolvire, adica la sfarsit de an se da un test si pe nota aia te repartizeaza pe tipul ala de mascat sau? Si o ultima intrebare, la Falticeni poti iesi trupa SAS sai SRI? Ca stiu ca la Cuza(Bucuresti)iesi SIAS si ala e pe toata tara dar la Falticeni poti iesii SAS sau depinde de academie/scoala?

| eliancodrut a răspuns (pentru Suntogresala):

O sa-ti raspund doar la cateva intrebari, in rest iti voi indica niste site-uri de pe care te poti documenta, deoarece este foarte mult de scris.
1. In jandarmerie - sistem militar - exista o ierarhie a functiilor insotite de grade. Gradele sunt grupate in trei categorii:
1.1. Generali
1.2. Ofiteri - cu grad superior
- cu grad inferior
1.3. Subofiteri.
Generalii provin din randul ofiterilor cu grad superior - colonel.
Ofiterii cu grad superior provin, prin inaintare in grad si functie, din randul ofiterilor cu grad inferior.
2. Ofiterii au functii de comanda. Subofiterii au functii de luptatori, interventie, paza mentinerea ordinii, logistica (deservire) etc.
3. Ofiterii absolva Academia militara - institutie de invatamant superior. Subofiterii absolva Scoala militara - scoala considerata postliceala.
4. Pe langa partea luptatoare mai sunt o multime de jandarmi care asigura logistica (asigurare materiala) acestora.
5. SRI-ul este entitate separata. Pregatirea viitoarelor cadre se face tot in Academe, dar separat de trupele de jandarmi.
6. In fiecare judet este o unitate de jandarmi care are in ea si formatiuni de mascati. La nivelul tarii sunt si alte trupe. Despre acestea si cat despre SIAS, SAS citeste aici:
https://www.politisti.ro/......as-si-sas/
https://ro.wikipedia.org/wiki/For%C8%9Be_armate_speciale_din_Rom%C3%A2nia

| Suntogresala explică (pentru eliancodrut):

Multumesc mult,mi-ai raspuns la toate intrebarile, multumesc frumos
Atata intrebarea ar fi, eu sa ma duc la scoala de subofiteri din Falticeni ca vreau la mascati, deci acolo sa ma duc, nu?

| Suntogresala explică (pentru eliancodrut):

Okay o sa ma duc la Falticeni dar am vazut ca de acolo ies in jandarmi de aia care stau pe strada, de ce ies asa? Trebuie sa mai faci ceva pana la mascati sau de ce sunt ei asa?

12 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Da ieși mascat la absolvirea studiilor. Cu nas roșu și perucă portocalie. Vezi că ai inceput sa te repeți măi Bobo.

| Suntogresala explică (pentru gabicoo):

Eu am intrebat serios frate, poti iesii mascat adica cei in cagula cu casca cu toate, forte speciale, si daca iesi iesi pe ca SAS?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi ca daca vrei la jandarmerie trebuie sa te pregatesti din punct de vedere medical, de fizic nu mai zic.La proba medicala de dezbraca de tot si te verifica din cap pana in picioare si e pacat sa pici proba asta din anumite motive.

| Suntogresala explică (pentru anonim_4396):

Pai la medical e bine ca n-am nicio problema, is sanatos, tot, n-am tatuaje sau ceva care sa ma poata traga-n jos, si fizic sunt foarte bine

| anonim_4396 a răspuns (pentru Suntogresala):

E bine, la jandarmerie ori faci 3 luni un curs ori mergi la scoala, daca vrei mascat alege oricare din cele 2 si dupa cativa ani poti avansa daca ai rezultate