| Sachiroo a întrebat:

Salut, TPU! Mi-am luat un microfon, cu scopul de a crea videoclipuri, în care vocea mea să se audă mai bine. Dar se aude o voce groasă. Nu sună la fel de bine, precum cele ale lui:Science Facts, Jokerul Virtual etc.
Dar sună mai bine, cu microfon, decât fără el.
Oare de vină e microfonul?
Acesta este modelul pe care l-am comandat de pe Emag:Microfon Lavaliera Stereo, Boya BY-M1, Antech Sim
Iar acesta este canalul meu de Youtube:https://youtube.com/@Oistoriediferita?si=Ih3nyFhWdhfjFa0 P

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Egalizator de sunet folosesti?

| SkandallKamataru a răspuns:

Vorbesti prea lent si bati prea mult campii, se simte ca citesti... incearca sa fii mai scurt si la obiect, sa pari mai natural, si pune mai multe poze despre ceea ce vorbesti.

| Sachiroo explică (pentru SkandallKamataru):

1.Mi se pare că vorbesc chiar prea repede. Mai ales în ultimul clip postat.
2.Cum adică bat câmpii? Prezint informații reale, dovedite.
3.De asta fac short-uri, că să fiu scurt.
4.Da,citesc, dar pentru că nu vreau să mă încurc. Plus că nu am chef să fac prea multe duble, dacă nu îmi iese bine.
5.În legătură cu pozele, cred că sunt suficiente.
6. Vocea(fără viteză, intonație sau claritate), cum ți se pare? E prea groasă?

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Sachiroo):

1. Citesti robotic si faci pauze prea mari cand termini propozitiile.
"Cea mai mare greseala PE CARE A (cand puteai sa pronunti pe carea facut-o, fara sa citesti fiecare litera in parte) facut-o Nicolae Ceausescu... pauza.
A fost sa plateasca anticipat toata datoria externa a Romaniei... pauza.

2. Scripturile le faci tu sau citesti asa cum sunt facute? Nu iti mai bate capul cu detaliile minuscule.

3.
4.
5. Nu, nu sunt suficiente, e short, trebuie sa captezi atentia, daca te uiti doar la o poza si doar vorbesti e plictisitor, fa imaginea mai dinamica, adauga mai multe poze, adauga filmari, o muzica ceva, idk ia-te dupa altii care fac asta si au succes.
6. Nu e vorba de cat de joasa e vocea, nu te mai focusa pe detaliile minuscule, tu trebuie sa vorbesti clar, rapid, si sa nu fii plictisitor.

https://www.youtube.com/shorts/YZuPsN_J8fQ

Fa diferenta dintre asta cu clipul tau.

| Sachiroo explică (pentru SkandallKamataru):

1.Fac pauze pentru a înghiți. Nu mă pot lipsi de această necesitate. Este, foarte greu, dacă nu chiar imposibil să vorbesc, timp de aproape 60 de secunde non-stop.
2.Eu fac textu, pe baza cunoștințelor mele.
3.Accept sfaturile tale, și îți mulțumesc că mi le-ai oferit.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Sachiroo):

Poti sa faci pauze si de 10 secunde, ideea e ca la edit sa elimini acele pauze, ca nu te pune nimeni sa vorbesti ca eminem.

| Sachiroo explică (pentru SkandallKamataru):

Am înțeles!

| SkandallKamataru a răspuns:

Https://www.youtube.com/shorts/g4P4Kijg8ME

E citita ca si cum ar fi o prezentare in powerpoint pentru la scoala facuta in 5-10 minute :))
Asta o face plictisitoare pentru ca oricine ar vrea sa afle detalii, poate sa caute si singur, nu trebuie sa astepte atat sa treci la subiect.

Ti-a luat 12 secunde sa spui ca acel general nu a fost prezent pe frontul de vest, cand ar fi trebuit sa-ti ia maxim 7-8 secunde si sa treci la urmatoarea idee fara pauze, cu filmari, poze, muzica pe fundal, un scris care sa capteze atentia mai mult.
Repet, ia ca exemplu oameni care fac asta si au succes.

| Sachiroo explică (pentru SkandallKamataru):

Uneori mai dau impresia că citesc dar mai și pronunț rar cuvintele, tocmai pentru a fi clar. Legat de Rommel, dacă nu ziceam "cel mai bun și cel mai capabil general nazist", unii puteau înțelege la modul:"Așa și, ce dacă n-a fost prezent pe front, nici eu nu am fost. El era un oarecare. Ce importantă avea absenta lui de pe front?
", de asta i-am precizat rolul.
Pauzele sunt necesare la sfârșitul propozițiilor. Pentru a putea înghiți, dar mai ales ca ideea să fie mai clară. Dacă nu le fac, e ca și cum trântesc informația grămadă, iar cei care urmăresc, sunt nevoiți să pună pauză, și să dea înapoi pentru a înțelege. Poate ar fi mai bine să trunchiez înregistrarea, pentru a evita pauza cauzată de nevoia de a înghiți.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Sachiroo):

"Uneori mai dau impresia că citesc dar mai și pronunț rar cuvintele, tocmai pentru a fi clar." daca vrei sa faci multe vizualizari si sa prinzi la public, nu trebuie sa pronunti rar ca sa fii clar, ca nu e nimeni surd laughing

"Legat de Rommel, dacă nu ziceam "cel mai bun și cel mai capabil general nazist",". nu m-am referit ca ai zis asta, m-am referit ca a durat foarte mult sa ajungi la subiect.

"Pauzele sunt necesare la sfârșitul propozițiilor. Pentru a putea înghiți" e un short si o informatie scurta si interesanta, nu e nevoie sa inghiti nimic pentru ca oricum prinzi din prima SAU, daca e chiar asa de interesanta si n-ai inteles din prima poate ca nu erai atent, omul mai da odata sa asculte si iti mai face o vizualizare in +.

" Dacă nu le fac, e ca și cum trântesc informația grămadă," repet, uita-te la cei care fac sute de mii / milioane de vizualizari si incearca sa faci un clip asemanator.
Incearca sa inveti ce melodii sa pui, cum si cand sa pui poze si filmari, cum sa faci tranzitiile intre ele si ce tranzitii sa folosesti.
E spre binele tau, eu am editat mult timp clipuri si le faceam pentru fun, si asa am invatat multe, ia-o ca pe un sfat.

| Sachiroo explică (pentru SkandallKamataru):

Sigur că o iau ca pe un sfat. Doar vreau să ajung cunoscut, iar pentru asta trebuie să muncesc mult, să fac videoclipuri atractive.

| Sachiroo explică (pentru SkandallKamataru):

Salut, din nou! Ce părere ai despre ultimul clip pe care l-am postat:"Ultimele cuvinte ale lui Nicolae Ceaușescu"?

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Sachiroo):

Salut din nou, este un progres, ti-as recomanda sa mai lucrezi putin la tranzitii si sa le faci mai usoare pentru a fii mai smooth si mai prietenoase pentru ochi, tine minte ca trebuie sa fie ceva simplu si usor, nu-ti bate capul cu filtre prea complicate si cine stie ce tranzitii ca incarci prea mult, o tranzitie simpla si scurta, si un filtru vintage daca e cazul, e suficient.
Si nu in ultimul rand, ai putea adauga o piesa pe fundal ( de ex asta: https://www.youtube.com/watch?v=kLPLuGL8_3s)
Ar fi dat super bine pe fundal avand in vedere subiectul.

In urmatoarele clipuri in functie de subiect, ai putea adauga si filmari daca este cazul, dar piesa pe fundal nu trebuie sa lipseasca.
Poti cauta o muzica ambientală, cinematică, cu tematica adecvata pentru ceea ce postezi, ca doar nu pui Justin Bieber pe fundal cand vorbesti de piramide.