| anonim_4396 a întrebat:

nu am idee ce vreau sa fiu, nu am nimic ce îmi place, la ce ma pricep bine este la calculatoare (IT) dar nu vreau sa dau la IT.

Vreau un job in străinătate dar să câștig maxim 1500-2300 € salariu (am 13 ani) puteti să îmi dați idei de locuri de muncă? Etc

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Salutare, sunt oameni care la 20-30 de ani inca nu stiu ce vor sa faca in viata. Am colegi de facultate care simt ca si'au gresit drumul, este absolut normal intr'un fel din cauza invatamantului foarte prost din Romania care se axeaza pe memorat, nu pe practica. Eu debia in clasa 12 a mi-am ales facultatea, pana atunci nu m'a interesat.
In al doilea rand, it'ul se imparte in 2 categorii (software si hardware) care si ele au mai multe subcategorii.
Faptul ca stii sa instalezi un windows, sa piratezi un joc sau sa desfaci un calculator sa mai schimbi cateva piese din el, asta nu inseamna ca te pricepi la calculatoare.
Daca stii electronica sa schimbi componentele de pe o placa si sa o repari decat sa o inlocuiesti sau sa stii programare, atunci debia poti spune ca ai ceva cunostinte in calculatoare.
In alta ordine de idei, nu iti pierde timpul cu lucrurile pe care nu are sens sa te gandesti acum, asta o sa inveti pe masura ce mai cresti.
Pune mana si apuca'te de un sport, daca te intereseaza IT pune mana si documenteaza'te, apuca te de proiecte si vezi unde ti'ar placea, iesi afara cu prietenii si distreaza'te acum cand ai timp si nu ai alte stresuri pe cap (bani, femei, copii etc.), iesi afara cu gagici si simte ca traiesti viata.
Banii o sa vina indiferent ce domeniu alegi, atata timp cat inveti si devii bun, banii vin indiferent de domeniu, crede'ma. Daca continui sa faci studii.
Oamenii care traiesc pe minimul de economie de obicei nu au studii, nu aspira la mai mult in viata, nu au un IQ destul de mare sa invete 2 litere, au diferite boli si probleme s-a.m.d.
Deci concluzia: lasa prostiile, apuca'te si concentreaza'te pe lucrurile care te fac fericit, continua studiile si nu te lasa, tinteste cat mai sus si traieste'ti varsta. Crede'ma ca esti prea mic sa intelegi acum cum functioneaza banii si ce inseamna sa stai singur si alte lucruri de genu'. Banii vin daca muncesti si inveti.
Succes!

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vrei maxim 1500 euro in strainatate? Pai ala e cam minimum in multe tari, il iei si fiind măturător

| Raducons a răspuns:

Esti cam mic acum, sa mai intrebi peste 10 ani

| Denisa0954 a răspuns:

Pana vei ajunge sa te angajezi mai e cale lunga. Deocamdată axează te pe scoala, idei si oportunitati vor veni pe parcurs

| costincodrin a răspuns (pentru Denisa0954):

Nu, ai să clarificam lucrurile, eu am note bune la școală, doar că mai toți colegii știu ce for sa facă în viața înafara de mine și dabi acum mi-am pus întrebarea asta (deci nu neglijez școală)

| armiaso a răspuns:

De ce vrei un serviciu in strainatate?
de ce ar trebui sa "dai la it"?

| costincodrin a răspuns (pentru armiaso):

"De ce?" La aceasta întrebare poate să îți răspundă Andrei Ciobanu sau 74% din populația Romaniei

| armiaso a răspuns (pentru costincodrin):

Ai 13 ani si influentabil, iar acest domn Andrei Ciobanu este un "influentator" de social media si nicidecum un specialist pe un domeniu sau altul.
inainte sa te lasi dus de val, spune-mi cum suna sa stai in chirie intr-o casa unde vei sta cu 4-5 persoane necunoscute, platesti chirie 400 lire, folosesti aceeai toaleta, aceeasi bucatarie, ai la dispozitie doar o camera, care e a ta, speli hainele la aceeasi masina de spalat cu ei, suporti toanele acelor persoane diferite, muncesti 8 ore, impozit de 20% pe venit la venituri de pana la 4 mii lire pe luna, si progresiv pana la 45% pentru praguri mai mari, dar avand in vedere ca nu vrei mai mult de 2300 ramai la 20%
viata sociala zero, intimitate in casa zero, toane de la ceilalti colocatari cat cuprinde, tu crezi ca iti vei permite casa sau apartament singur in chirie?
mai am exemple, tu ai impresia ca romanii plecati sunt toti medici, ingineri, it-isti?
si exemplul asta e a unui muncitor intr-un depozit de electronice, vrei exemple asemanantoare din Italia? Germania? franta?

| costincodrin a răspuns (pentru armiaso):

Nu, nu că aia care plec în străinătate ajung mari doctori etc. Ci fiindcă în străinătate orice meserie e plătită de doua ori cat in Romania și nu ai de unde sa știi tu cum voi ajunge sa locuiesc, ok?

| armiaso a răspuns (pentru costincodrin):

Deocamdata ai 13 ani, fara experienta de viata si strainatate, doar prin auzite de la nimeni despre nimic.
orice meserie e platita de doua ori cat in Romania, si costurile? nu sunt oare de doua ori ca in Romania si cand tragi linie unde esti?
hai ca-ti las un link privitor la costul de trai in diferite orase, joaca-te cu el si mai cresti putin, ok?
https://www.numbeo.com/cost-of-living/

| costincodrin a răspuns:

Gata numai vreau răspunsuri, m-am gândit. A fost o întrebare banală și ceea cu fundă a fost cel mai bun răspuns argumentat pentru mine.