| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU...
NU STIU ce sa ma mai fac..am 20 de ani și vreau sa ma mut la oraș..am terminat recent scoala..am luat bacul și vreau sa ma mut În Brașov..eu find din Vaslui.

Faza e ca părinții mei ma fac prost când aud de la mine ca vreau sa-i părăsesc și sa ma mut la oraș.

(Vor sa rămân la țară sa țin pamantul)

●Habar n-am ce sa fac.

■Vreau sa ma mut în Brașov, nu am fost acolo dar am auzit ca e frumos și în Vaslui nu vreau sa trăiesc pentru ca am stat 20 de ani aici.

Ce îmi recomandați sa fac?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Te poti muta, ca esti major. Dar trebuie sa iti gasesti un loc de munca pentru ati asigura traiul.

5 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Te cred ca vrei sa te faci ceva pentru tine. Legal, parintii nu te pot opri sa pleci de acasa.Asta e vestea buna.
Dar...
Brasovul o fi el frumos Dar trebuie bani. Cobori din tren si ce faci? ai loc de munca? ai un loc unde sa te stabilesti? de la chirie pana la, un pahar cu apa totul se plateste, iar fara cel putin 5000 lei nu prea faci fata.
Eu zic sa mai stai acasa cel putin doi ani.Iti cauti de munca, strangi niste bani ca sa ai un inceput.

| anonim3248 a răspuns:

Trebuie să ai minim 1000 de euro la tine când pleci la Brașov ca să ai din ce trăi până te angajezi.

| DeMicUnCălător a răspuns:

La 20 de ani n-ai ABSOLUT nimic de pierdut dacă pleci. Ba dimpotrivă. dacă rămăi pe loc vei regreta toată viața că n-ai incercat.
Cănd vrei să pleci PLEACĂ.
Urmează-ți și ascultă-ți instinctul,
Vezi tu ce faci, cănd ajungi acolo. -Să nu-ți fie rușine să ceri de muncă. Fi harnic dar nu te mulțumi cu puțin.

| Smmo a răspuns:

Nu stiu cum este Vasluiul, nu ai posibilitatea sa faci o facultate acolo si intre timp sa mai mergi in excursie in cate un oras ca sa vezi intai cum e viata pe acolo?
Am fost in Brasov si mi s-a parut un oras foarte poluat, nu are cine stie ce verdeata si este foarte scump cand vine vorba de cazare. Nu as sta acolo. Mai bine incearca in Bucuresti, poluare e tot asa, si macar ai de unde alege la locuri de munca si facultati.
Oricum, problema ta ar fi cam aceeasi oriunde mergi, ai nevoie de bani.
Le poti explica parintilor ca nu pleci pentru totdeauna si ca s-ar putea la un moment dat sa sa fie si in avantajul lor. Altfel, sa ai o casa la tara si pamant sunt niste lucruri care nu se pot compara cu o viata mai usoara dar traita intr-un oras prafuit. Le vei aprecia probabil atunci cand nu le vei mai avea tu si mai ales copiii tai.

| Aleeqq001 a răspuns:

Nu îi asculta, Vaslui cel mai probabil e un oraș în decădere și mai bine te muti undeva unde ai un viitor deja stabilit și mai multe opțiune pentru studii sau loc de muncă.
Nu îți strica viitorul stand la Vaslui dar în același timp poți sa le faci din când în când o vizita părinților tai.