| rumi36 a întrebat:

Salut TPU,
Nu ştiu ce vreau să devin în viaţă dintre psiholog sau psihiatru pediatru,imi place sa ajut lumea din jurul meu,daca cineva are nevoie de ajutor ma ofer eu daca pot sa-i ajut cumva,si ma pasioneaza comportamentul uman si ce se afla in mintea unui om,dar in acelasi timp sunt foarte curioasă în legătură cu bolile mintale.
Urmeaza sa dau evaluarea naţionala si nu ma pot decide intre stiinte ale naturii sau stiinte sociale, sunt la pământ cu chimia si fizica, in clasele 7-8 numai chimie n-am facut, iar in a-6-a am fost in pandemie, dar mi-ar plăcea mai mult sa invat chimie si fizica si sa fac probleme la matematică decat sa stau sa tocesc la istorie si geografie...
In acelasi timp mi-ar placea sa invat psihologie si sa urmez facultatea de psihologie decat sa ma duc pe medicina, dar as lua facultatea de medicina ca pe o provocare pentru ca daca ma duc unde e mai confortabil nu ajung intr-un punct care sa ma satisfaca.
Voi ce parere aveti?

3 răspunsuri:
| SingleForOne a răspuns:

Dacă nu ai o relație bună cu chimia, du-te spre psihologie, stiinte sociale. Pentru psihiatrie, vei avea treabă cu chimia de zece ori mai grea, atât în liceu cât și în facultate.
Psihologia oferă terapie oamenilor, psihiatria oferă atât terapie, cât și medicamente, și trebuie să știi perfect compozițiile chimice, și care parte din corp sau creier este afectată cel mai grav. Psihiatria nu e de joacă, nici cu pacienții, nici cu medicamentele. Dacă vrei la psihiatrie, totuși, trebuie să maximizezi totul spre Anatomie, Chimie și Psihologie, poate și altele anexe.

| NiculaeMarian a răspuns:

Trebuie să faci un fel de test de profesie. Îți pui calitățile în referire cu ce poți face, după ce îți place. Astfel îți răspunzi cel mai bine la întrebare urmând preferințele bănoase. După ce ai făcut un fel de profil al ocupației perfecte pentru tine caută un job (un loc de muncă) care să le conțină. Mare atenție la ce îți place și la ce poți să faci, și să nu te supraestimezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alege psiholog, ca si psihiatru te vei incarca foarte negativ emotional cand ii vei auzi pe multi cu ce probleme vin si ce iti vor spune, te va afecta si pe tine, am vazut psihiatrii bolnavi mintali irascibili care faceau spume si crize de isterie. Nici ca psiholog nu iti va fi usor, e cam aceeasi chestie, daca nu ai o inima de leu un psihic puternic nu recomand nici una din cele mentionate, daca esti sensibila tiparul acela patologic se va transmite cu timpul, va fi in job cu o incarcatura foarte negativa si morbida, mai ales ca sunt bolnavi cu duiumul