| ScortSyndicate90 a întrebat:

Nu stiu daca e categoria corecta pentru urmatoarea intrebare, dar ma rog. Imi cer scuze daca am gresit categoria! Vroiam sa intreb. Dupa ce fac 2 ani de cursuri de optometrie pot deveni optometrist? Salariile atat brute cat si nete sunt acceptabile cel putin din punctul meu de vedere si presupun ca ar fi un loc de munca bun! Ce ziceti? Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Acestă specializare își propune să formeze ingineri cu competenţe extinse de practică şi cercetare ştiinţifică în specializarea optometrie. Apariţia specialistului în optometrie este impusă de noua configuraţie şi schimbările din peisajul sistemului de asigurare a sănătăţii din România. Clinicile şi cabinetele private dotate cu aparatură de ultimă generaţie necesită prezenţa unui inginer specializat pentru punerea în funcţiune şi exploatarea echipamentelor specifice. Obiectivele specializării sunt direcţionate spre formarea de specialişti în: asimilarea caracteristicilor şi cerinţelor specifice pieselor oftalmice şi echipamentelor opto-mecatronice utilizate în optometrie; formarea abilităţilor de cercetare, proiectare, dezvoltare în domeniul ingineriei optice; implementarea sistemelor mecatronice în producţia lentilelor oftalmice, aparatelor de diagnosticare şi recuperare oculară; expertize, consultanţă tehnică, service pentru sisteme optometrice.

Pentru a indeplini cerintele de competenta pentru optometrist specialist este necesar absolvirea unui ciclu universitar de licenta.

Pentru a indeplini cerintele de competenta pentru tehnician optometrist este necesar absolvirea unui ciclu postliceeal de 2 ani.

Pentru a indeplini cerintele de competenta pentru optician montator ochelari este necesar absolvirea unui ciclu postliceeal de 6 luni.

Dacă ești bun în ceea ce faci, e perfect!