| An0nymuSsS a întrebat:

nu sunt sigur ca am ales categoria potrivita dar am nevoie de un sfat.Sunt in clasa a-8-a si trebuie sa invat mai mult pana la examen ca sa intru la un "liceu bun", dar nu am ambitie.De fiecare data cand imi fac ambitie ma tine cam 2-3 saptamani chiar daca parintii mei mi-au promis o recompensa foarte mare daca intru la un "liceu bun".Ce as putea sa fac ca sa imi creez o ambitie care sa dureze timp de 2 luni fara sa mai imi fie lene.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Impact1234567 a răspuns:

Nu e chiar greu, depinde de caracter. Gandeste-te ca daca nu reusesti, ti-ai ratat viitorul sau cel putin sansa la un viitor reusit si inaltator(putin exagerat termenul, dar oricum.). Cu cat liceul e mai bun cu atat sunt sanse (asta daca te tii in continuare) mai mari sa iti dezvolti o cariera reusita. Plus, doar imagineaza-ti cat de fericit si implinit vei fi cand vei vedea ca ai reusit plus ca iti faci parintii sa se simta mandrii si vor avea alta relatie cu tine -mult mai apropiata si calma( ca doar odata termina baiatul lor clasa a 8-a). Si am auzit o vorba : cu cat muncesti mai mult acum, in scoala, cu atat vei fi mai lejer in restul vietii ( e direct proportional).

2 răspunsuri:
| BTWIN a răspuns:

Nu stiu ce sa-ti recomand pentru ambitie insa iti recomand sa faci variantele de examen din anii trecuti sau exercitii asemanatoare daca vrei note bune happy Daca esti bun si te descurci in general nu vei avea probleme happy BAFTA

| Lunara a răspuns:

Sa inveti vezi invatatul ca pe o activitate ne-stresanta si poate chiar placuta. Incearca sa descoperi adevarata recompensa pe care ti-o oferi singur prin invatat si prin a intra la "un liceu bun" si gaseste-ti in asta motivatia mai mult decat in recompensa oferita de parinti.
Nu uita! O sa dormi dupa cum iti asterni!