| Duku99 a întrebat:

Nu vreau sa ajung in pragul bacului si sa nu stiu ce vreau sa fac in continuare, cum patesc altii. Ce parere aveti de facultatile de psihologie din Romania? Dar de cele de limbi straine? Ce merge, ce nu merge? Ce alte facultati ar merge ok avand in vedere ca sunt la filologie? As prefera opinii de la studenti sau oameni cu experienta. (Imi cer scuze daca nu e topic-ul bun, nu am gasit la categorii "Educatie si Cultura Generala".

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rând, în ce clasă ești acum? Dacă nu ești a 12-a, pentru a-ți putea forma o idee, ai putea sa te înscrii intr-un program de vară prin care sa-ți alegi o facultate și să fii "student" în cadrul ei pentru o scurtă perioadă de câteva săptămâni. Știu că atunci când eram eu în liceu existau astfel de programe.

Din nefericire profilul pe care ți l-ai ales în liceu te limitează destul de mult. Ai putea opta pentru limbi străine sau psihologie. Personal nu aș știi să-ți dau prea multe informații despre ele. Eu sunt la Drept în București în anul 4, aceasta fiind o altă facultate pentru care ai putea opta. La Universitatea din București se intră pe bază de admitere: 100 de întrebări grilă dintre care 60 gramatică (morfo-sintaxă și sintaxa frazei) și 40 economie.

Încearcă să te gândești foarte bine la ceea ce vrei să faci și să te informezi legat de ceea ce vei alege. Dacă nu te informezi FOARTE BINE înainte s-ar putea să ajungi student și să constați ca nu ți se potrivește ceea ce faci. Din punctul meu de vedere, decât să dai la facultate doar pentru a face o facultate, mai bine după ce termini liceu, îți iei un an liber pe care ți-l împarți astfel încât să și muncești, să te și relaxezi și, in condițiile în care te hotărăști la ce facultate vrei să mergi, să înveți și pentru admitere. În felul ăsta s-ar putea să iti dai seama de ceea ce vrei mult mai ușor. Nu te grăbi să alegi și nu alege bazându-te pe aparențe. Alegerea unei facultăți de cele mai multe ori e ca dragostea la prima vedere, în sensul în care optezi pe baza unor proiecții personale despre cum crezi că ar fi, nu cum este in realitate.
Legat de "ce merge, ce nu merge", nu merge și pentru că toată lumea azi vre să facă o facultate, iar foarte multi o fac doar pentru a avea viață de student și atât. Nu merge pentru că facultatea a devenit un business pentru Universități care mai nou, cele particulare, primesc și fără diplomă de bacalaureat. Sunt foarte multi studenți care termină în fiecare an și foarte puțini care ajung să și lucreze în domeniul în care s-au pregătit.
Prin urmare alege ceva în cunoștință de cauză!