| Sandu12334 a întrebat:

numele meu este Alex, am 17 ani si sunt in clasa a XI-a. As vrea sa fac o facultate buna in strainatate dar nu inteleg si nu cunosc procedurile. Vreau sa fac facultatea de istorie sectia arheologie. Va rog sa imi spuneti parerea voastra si daca am sanse sa reusesc.

PS: Vorbesc engleza fluent.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Buna Alex! Poti afce o facultate in marea majoritate a tarilor europene daca esti olimpic international si ii anunti ca vrei sa mergi al ei la facultate, desii, plata facultatii este discutabila, mai ales cand cerinta vine din partea ta si va trebuii sa achiti 20.000-30.000 euro pe AN, pentru feicare an de facultate. Asta fiind doar taxa facultatii, fara cazare, mancare, transport si alte facturi, care te privesc direct si personal.

Sunt olimpici internationali care au fost solititati de Universitati renumite din USA precum oxford sau yale care le-au propus sa mearga la ei la unievrsitate, cu bursa si tot confortul asigurat pe parcursul universitatii.
Banuiesc ca esti clasa a XI-a, deci mai ai 2 ani de tras, timp in care te poti remarca si tu, ajunge la olipiade internationale de mate, fizica, chimie ori info si ai o sansa sa pleci peste hotare cu bursa si studii asigurate.

| Sandu12334 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc pentru informatii si sfaturi!

1 răspuns: