| Ianoctav a întrebat:

O să am un mesaj puțin mai lung, dar am neapărata nevoie de niste sfaturi(dau funda).
În primul rând, trec în clasa a 9-a la un colegiu foarte bun din județ (locul2) la profilul de științele naturii. Nu am avut profi prea buni în 5-8 iar acum nu stiu mare lucru la fizică și chimie, materii la care o să am niste profesori puțin mai severi, de fapt doar la fizică voi avea o profa care ne va cere foarte mult.
Sunt dispus sa invat, dar nu stiu cum ma voi organiza pentru ca o sa am de lucru cam la toate materiile. Ideea e ca eu fac atletism de performanta si teoretic ar trebui să fac 2 antrenamente pe zi precum ceilalți colegi de ai mei de la sportiv, dar nu îmi permite programul pentru ca învăț de la 13 la 19 și voi face doar un antrenament pe zi. Îmi vor rămâne cam 2-3 ore maxim de învățat pe zi și nu știu dacă voi face fata. Nici în weekend nu prea voi avea timp de teme pentru ca am concursuri si plec de vineri pana duminica seara.

Ce sa fac? Iubesc acest sport si vreau sa fac performanta si in liceu dar vreau să fiu bun si la școală.
P.S. nu vreau să merg la un liceu sportiv, un fost coleg a luat 9, 5 la BAC și a terminat la același liceu si era multiplu campion national. Va rog să răspundeți, dau FUNDA!

2 răspunsuri:
| LexusBianca a răspuns:

Parerea mea e ca nu ar trebui sa renunti la acest sport. Daca iti place atat de mult, sunt sigura ca te vei putea impartii in mod egal intre sport si scoala. Bafta multa!

| Ashdglsdk a răspuns:

In primul rand, felicitari pentru rezultatele obtinute la scoala si atletism. Si eu sunt in aceeasi situatie, in privinta profilor mai putin buni din gimnaziu si liceul cu standarde mai mari la care am intrat, dar eu zic sa nu-ti faci griji! Oricum nu ai ce sa faci, cum ai spus si tu, doar nu ai sacrifica un liceu foarte bun pentru sport sau invers. Fizica si chimia nu sunt aprofundate deloc in gimnaziu, abia acum incep a fi studiate mai in detaliu. E bine ca ai intrat la un liceu mai 'exigent' pentru ca asta inseamna ca vei avea profesori care chiar vor explica materia la clasa, ceea ce inseamna mai putin lucru acasa, tot ce trebuie sa faci este sa fii atent in clasa. Oricum atata timp cat ai reusit sa intri in acel liceu sigur te vei descurca, profesorii tot oameni sunt, fiecare cu sistemul lui de pus note, nimeni nu se va astepta sa fii un geniu in materia respectiva. Acum incearca sa stii macar bazele la fizica si chimie, adica lucrurile complet usoare si fundamentale, le poti citi din manuale sau de pe internet, daca te descurci cu limba engleza iti recomand KhanAcademy, o organizatie nonprofit de unde poti invata absolut orice de la zero. Nu iti mai fa griji, o sa te acomodezi programului si o sa te bucuri ca ai intrat la un liceu performant. Succes!