| Anonimpanalamoarte a întrebat:

Salut TPU! Părinții mei se cearta aproape în fiecare zi... Tatăl meu aseară cica s-a întâlnit cu o fata dar el nu recunoaște dacă a făcut asta sau nu. Mama mea nu are nici o putere doar taica miu ii "sefu" Ma enerveaza foarte tare uneori îmi trece gându la sinucidere. Am aproape 14 ani și eu nu mai rezist eu cred ca asta este sfârșitul meu

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pai si ce ai rezolvat ca te sinucizi? E ca strutu: baga capul in nisip sa nu-si vada dusmanul. Apoi nu inteleg de unde esti sigur ca se intalneste cu cineva? Ai dovada? O filmare, ceva? Asa am vazut multe femei la viata mea acuzand aiurea. Chiar fosta mea sotie ma acuza ca umblu cu una care are pantalonii verzi desi stia ca eu aveam una din atributii angajarea personalului si era in perioada in care cautam un contabil. S-au prezentat 11 femei. A trebuit sa stau de vorba cu fiecare ca erau cu pantaloni verzi, rosii sau mov. Acum sunt casatorit de 28 ani si actuala nu ma acuzat nci macar o data ca umblu cu cineva. Incearca sa nu te bagi in discutiile lor si sa nu participi la asemenea discutii care-ti fac rau. Pleaca de langa ei! In felul asta te protejezi pe tine de ganduri aiurea. Mai este o solutie nerecomandata: urmareste-l si filmeaza-l. Atunci ai dovada si ai rezolvat problema. Tare mi-e teama (nu-ti cunosc familia) ca o iei pe coaja!

| Anonimpanalamoarte explică (pentru Salontanul):

Am uitat sa precizez, mama mea l a văzut pe tatăl meu ducându-se spre casa "amantei" totuși sunt 100% am aflat ca a mințit-o pe maica mea că se îndrepta spre un neam de al meu. Mama mea a cautat în agenda și a găsit nr de telefon de la femeia aia... (arăta ca a vorbit la ora 23, fix când s-a întâmplat cearta asta)

| Anonimpanalamoarte explică (pentru Salontanul):

O sa încerc sa vad ce se intampla în continuare dacă nu se ajunge la divorț pana atunci oricum mama mea mereu a încercat sa para ca totul este normal dar eu chiar nu mai suport chinul asta sa ii aud mereu ca se cearta

| Salontanul a răspuns (pentru Anonimpanalamoarte):

A! Ok. Tu, insa, trebuie sa fii suport mamei tale nu sa te sinucizi pentru a-i face un rau si mai mare. Daca ai un pic de credinta in Dumnezeu nici nu-i bine sa te sinucizi. Viata merita traita. Mai ai un pic si ti-o faci cum vrei tu.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu te sinucizi, stai cuminte. Care e intrebarea?

| Anonimpanalamoarte explică (pentru darrio2007):

Ce sa fac sa trec peste asta, dacă se despart părinții mei chiar ca o sa am doar gânduri negative. Tatăl meu I a spus mamei ca dacă baga divorțul face cum face sa rămân la el, tatăl meu cred ca devine din ce în ce mai violent și eu nu vreau asta. vreau sa n am probleme, sa fiu fericit cum am fost acum mult timp

| darrio2007 a răspuns (pentru Anonimpanalamoarte):

Daca tatal tau este violent, sunt sanse mici sa fii incredintat lui.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Asta este problema lor nu te amesteca tu, lasa i sa se certe sa se si desparta daca ei asa vor, faptul ca tu te bagi in viata lor chiar daca esti copilul lor nu este ok, nu este problema ta, ei se cearta ei se vor impăca daca vor vrea, poate mama ta acuză degeaba ea nu stie exact daca tatal tau are sau nu are pe alta, treaba ta este scoala cartea nu certurile dintre parintii tai, si daca se ajunge la un divort este fix treaba lor nu îi poti tu obliga sa stea impreuna doar asa de dragul tau ca vrei tu, daca cei doi nu se mai iubesc.

| Nirvanaaa a răspuns:

Astea sunt treburile lor. Da, normal ca te afectează, dar tu nu ai ce sa faci. Trebuie sa isi rezolve problemele lor de oameni maturi. Sinuciderea nu e o soluție, ai o viață întreaga înainte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sinuciderea e o solutie permanenta la o problema temporara.

Discuta cu ei si spune-le ca te deranjeaza comportamentul lor si ca te afecteaza direct si iti creaza discomfort psihic.

Sunt 2 oameni maturi, ar trebui sa-si dea seama cat de mult de afecteaza pe tine aceste certuri ale lor.
Sa lase egoismul la o parte si sa incerce sa empatizeze cu tine.

| Aditu94 a răspuns:

In situatia de fata, e limpede ca taicatu e putin afemeiat, daca nu si mai mult..asa se intampla cu barbatii care au femeia langa ei si vor mai mult de aleg sa fie cu alta femeie..refuza sa se perfectioneze de femeia cu care este..Mama ta sufera, o si inteleg, dar daca la tot vazut pe taicatu ca isi face de cap cu Amanta, e limpede ca vrea sa divorteze.cel mai bine e sa ii deschida cineva ochii...

| Anonimpanalamoarte explică (pentru Aditu94):

Scurt update, Taica miu a spus ca nu i nimic între ei. o poveste chiar credibila. Acum se înțeleg foarte bine dar încerc eu sa scot adevărul la iveala