| Andreimas29 a întrebat:

Salut TPU! Pe viitor doresc sa lucrez intr-un notariat, mi-ati putea spune ce facultate ar trebui sa urmez si in ce consta admiterea la aceasta? Eu banuiesc ca trebuie dreptul dar nu stiu sigur asa ca va rog sa ma ajutati daca stiti, multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, pentru a fi notar public este obligatoriu sa fii absolvent al unei facultati de drept, cu diploma de licenta.
Admiterea poate diferi de la o facultate de drept la alta, respectiv examen de admitere sau concurs de dosare in baza mediei de la bacalaureat.

| Violleta2022 a răspuns:

Facultatea de drept

suntserios
| suntserios a răspuns:

Facultatea de drept