| zeuspebepeee a întrebat:

Peste 4 luni implinesc 18 ani si m-am gandit sa ma duc in Anglia la munca. Am ales aceasta tara deoarece cunosc limba si cred o sa-mi fie mai usor.
Dar am multe nelamuriri in primul rand ce acte trebuie sa am cu mine, cati bani trebuie sa am inainte de a pleca, cum imi gasesc un loc unde sa stau pana rezolv chestia aia cu NINO si in general ce trebuie sa am si sa fac ca sa ma pun pe picioare. M-am uitat la diverse explicatii ale oamenilor de pe Youtube in legatura cu acest subiect dar tot ma simt in ceata. V-as fi foarte recunoscator. In special persoanelor care au pornit de la 0 aici in Anglia si daca doresc sa-mi explice de la 0 cum au pornit si au ajuns sa duca un trai in regatul unit.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, Anglia a iesit din Uniunea Europeana de 1 luna si acolo nu mai poti intra decat cu VIZA de turist, sau viza de munca, obtinute la Ambasada marii Britanii din Bucuresti.
Ca sa ajungi acolo la munca, trebuie sa ai deja un contract de munca, semnat cu un angajator din Anglia.
La 18 ani, fara experinta si fara vreo calificare, nu te accepta nimeni la munca nici in Romania, dapai in Anglia.
Din pacate, Anglia nu mai este o solutie pentru tine si pentru alte cateva milioane, deoarece este inchisa.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Stai acasa ca Anglia are coronavirus.

| Donsavas a răspuns:

Mergi si fa un curs de calificare sau mergi in Irlanda ca si acolo poti vorbi engleză.

| siriusblack98 a răspuns:

Sugerez mai bine sa mergi catre Germania sau tarile nordice (Norvegia, Suedia) ca oricum se plateste o idee mai bine decat in Anglia si acolo ai acces fara viza.Iar cu engleza te descurci oriunde.Desigur ia in considerare ca vei face munca cea mai de jos a necalificatilor care totusi este oricum platita de cateva ori mai bine decat un post de inginer in Romania. Oricum ai da-o aici n-ai viitor frate. Daca n-ai deja relatii si o familie instarita cand ai devenit adult, pleci de jos si jos ramai in cele mai multe cazuri.Societatea nu te lasa sa te ridici, nu iti da efectiv nici o sansa.Nici cu calificare de contabil nu gasesti sa te angajezi ca n-ai experienta.De unde experienta daca nimeni nu te vrea nici pe salariu minim ca sa o faci?! Romania nu a fost niciodata pregatita sa iasa din comunism.

| Eireann a răspuns:

Poti sa incerci Irlanda, ca tot engleza se vorbeste si e inca in UE. E si mai ieftina viata.