| anonim_4396 a întrebat:

Poate pare stupida intrebarea, dar sunt curios cum poti deveni Maresal?

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu devii, ci ești numit sau te auto numești astfel. Este o denumire, un titlu dat unui ministru, conducător de forțe armate ale unei țări pentru merite deosebite, excepționale în acest domeniu.

| anonimg a răspuns:

Poate te ajută acest articol: https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Mare%C8%99al

| Catrice a răspuns:

Mareșalul de ultimul grad militar. De obicei îl obții după merite pe front.
Daca ai astfel de performanțe la o vârstă fragedă...

| romeo78 a răspuns:

Ultimul mareșal a fost Regele Mihai.
Titlul militar de Mareșal nu se acordă decât în stare de război comandantului suprem al armatei. Este singurul grad militar care nu se acordă pe timp de pace!

| Irinelp a răspuns:

Maresal nu exista în România.

| Dddonkey a răspuns:

Ar fi indicat sa ai o discutie cu Ion Antonescu.

| sabin89 a răspuns (pentru Dddonkey):

...prin intermediul unui medium.

| MadalinLVM a răspuns:

Mareșal reprezintă termenul ce desemnează fie o demnitate civilă acordată militarilor cu merite deosebite, fie un grad militar, în funcție de țara care îl acordă.