| daniel2134 a întrebat:

Salut TPU, pot da la arhitectura daca am terminat filologia?

Răspuns Câştigător
| MoonwalkPhenomenon a răspuns:

Poti da oriunde indiferent de ce profil termini, atat timp cat iei admiterea. Poti da si la medicina daca faci pregatire la chimie si biologie.

| Werrich a răspuns (pentru MoonwalkPhenomenon):

Și unde se cere nota de la Bac de Biologie sau Chimie?

8 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

La Arhitectura admiterea se face pe baza portofoliului de desene întocmit la meditațiile de pregătire pentru admitere.

| Ofiintă a răspuns:

Evident că poți să te inscrii la facultatea respectivă, însă bănuiesc că există și un examen de admitere pe care trebuie să-l promovezi.

| Yuoia a răspuns:

Poti sa te inscrii oriunde.
De admis, vei fi admis daca stii desen tehnic si multa matematica.

| geoconda a răspuns (pentru Yuoia):

Matematica pentru ce? Filologia nu studiază matematica.

| Yuoia a răspuns (pentru geoconda):

E grele si cetirea?
Userul vrea sa dea la arhitectura. Tu stii cate calcule se fac acolo? si nu doar adunare si scadere.

| geoconda a răspuns (pentru Yuoia):

Păi asta e ca nu știu câte calcule se fac la arhitectură. Dar ea fiind pe profil filologie, a ieșit un filolog. Nu stii ce studiază filologia? Nu stii! Si eu tot pe acest profil sunt. Deci, nu vad cum ar putea să dea. Doar dacă face studii particulare

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Poți da la orice vrea suflețelul tău, nu contează unde ai absolvit liceul.