| albertodelrio211111 a întrebat:

Sa zicem ca un tip are 18 ani si nu știe prea bine ceea ce ii place sa facă si ceea ce ar vrea sa facă pentru tot restul vieții sale astfel încât sa se simtă împlinit(sau măcar sa câștige niște bani dar sa lucreze 2 4 ore pe zi) si părinții sunt foarte Porniți pe ideea ca el trebuie sa ajungă ceva in viața si ii tot repeta ca trebuie sa ia bacul sa intre la o facultate si apoi se mai hotărăsc ei ce vor sa facă din tine.Intrebarea mea este, voi ce ați face in locul lui?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

M-as gandi ma ce imi place uite meseria de actor xxx ma pun fac muschi si strang 3000$ pentru viza de 3 luni in America. O tai dincolo ma duc la o casa de productie dau proba totul bine, imi face pulycica mare si fac filme la greu dar ies banii pe banda rulanta. In cazul meu am ajuns cineva in viata pentru ca am gasit o pasiune si imi deschide multe optiuni in viata oriunde in lume fara sa platesc taxe la sesiuni, restante. Direct scoala de soferi si am iesit sofer de meserie tot ce ating conduc

| scully a răspuns:

Nu înțeleg logica părinților: mai întâi intri la facultate (ce facultate- nu se știe) și apoi decizi ce să faci. Și nu înțeleg nici concepția asta că trebuie să mergi la facultate imediat după terminarea liceului. Adică, dacă nu ești încă hotărât, de ce nu mai stai un an, eventual îți cauți un job part-time, te gândești la ceva ce ai vrea să faci toată viața și după aia acționezi. Poate decizi că nici nu vrei la facultate, chiar dacă fără studii superioare ești privit ca un nimeni în zilele noastre, din păcate. Până la urmă n-or să-ți trăiască părinții viața, ți-o trăiești singur. Eu merg pe principiul "zic ca ei și fac ca mine". Spun și eu ce vor ei să audă, dar treburile tot după mine le rezolv. La urma urmei dacă greșești și iei o decizie proastă, e decizia ta, e lecția ta învățată. Baftă multă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt porniti fiindca e firesc. N-o sa poti sta pe carca lor toata viata. Plus ca mirosi a prost depinzand de ei dupa o varsta.
Toata lumea se descurca pe propriile picioare. Asa e cursul lucrurilor.
Probabil ca nu-ti plac multe din ele, dar de bani mereu e nevoie.

| ZyReXe a răspuns:

Ei bine,la inceput,as sta si as "medita" putin pe ideea cu ce as vrea sa devin in viata,mai exact,ce faceam eu cand eram mic si ce imi placea mult,la ce lucruri eram priceput,care erau/sunt punctele mele forte si defectele si as incerca sa-mi creez un scop.

Pentru inceput as putea sa ma angajez ca barman daca am liceul facut pe profil de comert deoarece se castiga foarte bine,daca nu,eventual un lucrator comercial(chiar daca se lucreaza mai multe ore).As strange o mica suma de bani si as incerca sa investesc in ceea ce-mi place,(acuma serios in cazul meu,eu as vrea sa devin youtuber si sa ma intretin din asta,deci pot investi in piese pentru pc mai bune, microfon bun, camera web etc, promovari la canal etc).

Daca vezi ca merge treaba si crezi ca o sa mearga, uita ideea cu facultatea(eu zic sa incerci asa vreo maxim 2 ani, deci de la 18 pana la 20) daca vezi ca incepi sa prinzi elan si ca te poti intretine, nu mai faci facultate, daca vezi ca ideea asta cu angajarea la un loc de munca banal si investirea putin cate putin nu merge, strange ceva banuti din vreo 3-4 luni de munca si poti face o facultate dupa poti gasi un loc de munca mult mai promitator.

Cam atata...deci cam astea sunt ideile mele happy