| alex210 a întrebat:

saptamana viitoare am un interviu pentru angajare (am 16 ani) si nu am mai fost niciodata la unul.
Ce ar trebui sa raspund daca vor intreaba de ce vreau sa ma angajez(eu vreau pentru a imi cumpara o chitara electrica si nu cred ca e cel ma bun raspuns la un interviu mai ales daca vrau jobul)

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Daca vrei doar un job pe timpul verii spui adevarul, poate primesti jobul. daca vrei ceva pe termen lung, mai bine spui cum a sugerat ana_4210 mai jos, si-ti spun de ce: daca vrei jobul doar pentru chitara, pentru ei inseamna ca ai un scop limitat, pe termen scurt, drept pentru care putin iti pasa de job. muncesti cum-necum 3-4 luni sau cate e nevoie pina strangi banii de chitara, dupa care iti bagi picioarele si ii incurci. in plus, atunci cand esti la munca, nu-ti dai silinta prea mult, pentru ca oricum pleci, nu te intereseaza sa promovezi, sau sa ai salariu mai mare etc. daca spui cum a spus ana, la care sa adaugi ca vrei deja sa acumulezi si niste experienta de munca si de viata, eventual chiar sa faci o cariera in cadrul celei mai cunoscute firme din lume (asa si este, ei si coca-cola sunt cele mai cunoscute firme in toata lumea) ai mai multe sanse sa fii selectat. poate ca ti se pare minciuneala, dar atunci cand mergi la un interviu de fapt vinzi ceva - pe tine, poate suna aiurea, dar asa e, si daca ai nevoie sa vinzi acel ceva, il prezinti cat mai bine si mai frumos posibil. nu spui unei fete ca esti lenes, ca bei multa bere si ragai tare dupa ce bei, ca dai partzuri maxime si mai stiu ce, nu? laughing asa si la jobwinking bafta multa, poate ne spui daca ai obtinut sau nu job-ul, sa-ti mai dam ponturi si pentru dupa angajare happy

5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca e job de manipulator saci, oricum nu conteaza ce raspunzi. Daca e ceva cit de cit decent, cred ca va fi apreciat faptul ca ai un hobby si esti dispus sa muncesti pentru a ti-l intretine. E de apreciat sinceritatea unui raspuns-tip care e minciuna si "miroase" clar.

| Roxana121 a răspuns:

Parerea mea etse ca trebuie sa zici adevaru nu e nimic groaznic ca doresti sa lucrezi pentru ati luat-o o chitara(asta e scopu tau, visu tau) de ce sa nu faci ceia ceti doresti, si de ce sa ascunzi asta de ceilanti.Iti doresc mult suuces la interviu, si pser sati poti cumpara chitara pe care tio doresti bafta.

| anadark84 a răspuns:

Depinde si de job si de perioada pentru care vrei sa fii angajat.
Avand in vedere varsta ta, e mai bine totusi sa spui ca vrei sa contribui si tu cu bani la cheltuielile familiei, ca vrei sa ii ajuti si totodata vrei si o oarecare independenta financiara.

| alex210 explică (pentru anadark84):

Pai vreau sa ma angajez la Mc donald's in timpul vacantei dar daca imi va convine poate trec un program mai mic si voi lucra permanent.

| anadark84 a răspuns (pentru alex210):

Le mai poti spune ca vrei sa lucrezi acolo si pentru a-ti dezvolta abilitatile de relationare si ca ar fi o metoda buna de responsabilizare. big grin
Multa bafta!