| deffer a întrebat:

se pare ca inca o data mai am nevoie de ajutorul vostru. Deci, cam asa suna problema:
Sunt clasa a XII-a..inca un pic si dau BAC-ul si vreau sa ma axez in domeniul IT la facultate, dar vreau ceva mai mult legat de securitate. Nu stiu exact cum sa zic, hmmm, legat de securitatea aplicatiilor web/exe, securitate cibernetica cred ca e termenul mai potrivit. Si am nevoie sa stiu daca exista acest profil, facultatile si site-ul lor cu acest profil (in principal as aplica la facultatile din Bucuresti) si..nu stiu, eventual pentru cei care invata chestia asta deja sau ceva asemanator (tot legat de IT/informatica) niste pareri, cum vi se pare? Este greu? Reusiti sa tineti pasul?(Doar intreb ca sa stiu cam ce o sa ma astepte si cum sa ma pregatesc.)
Multumesc anticipat!
+Funda.

Răspuns Câştigător
| florinflorescu a răspuns:

Salut, sa te gandesti bine daca iti place sa lucrezi in acest domeniu, daca esti pasionat. Din cate siu eu securitate cibernetica se face mai mult la masterat, sau lucrare de licenta. Fiecare om este in felul sau prinde mai usor sau mai repede. La facultate faci chestii de la complicate la foarte complexe. Daca iti place ce faci si ce inveti vei fi bun chiar foarte bun, daca o faci ca sa ai un salar bun, iti va fi cam greu. Mai ales ca proiectele presupun sa gandesti tu foarte mult sa vii cu idei cat mai originale. Daca vrei sa te pregatesti poti sa faci exercitii de logica si sa te documentezi cat mai mult cu ce se mananca acest domeniu. Succes.