| SnowMc a întrebat:

Short story: Sunt in clasa a 11-a, specializare filologie, si sunt pasionat,din totdeauna de IT (stiu,specializarea liceului a fost o alegere foarte proasta) sunt pasionat de software developing, programare, intrebarea mea este, credeti ca este posibil sa recuperez anii de matematica pierduti pentru a intra la o facultate pe aceasta specializare? Care sunt cele mai bune facultati pentru IT din Bucuresti? Este foarte dificil din punct de vedere al cunostintelor de matematica/informatica necesare? Care sunt taxele(in caz ca au taxe)?
MULTUMESC!

3 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Nu iti trebuie facultate pentru programare.
Ce limbaje stii?

| KodrutZ a răspuns:

Nimic nu e dificil, totul e sa fii orientat si sa stii exact CE VREI si sa nu iti strice scoala educatia. Caz practic, un amic de-al meu - a terminat facultatea de limbi straine engleza-franceza, el ca pasiune avand programarea (Delphi in mod special), dupa care a facut masterul de lingvistica computationala la facultatea de info. A lucrat mereu ca programator, acum e senior si platit bine mersi, pe langa a mai facut si cate un proiect baban ca freelancer (de exemplu program de detectie a plagiaturilor in care a investit vreo 300+ de ore de munca si a incasat vreo 15.000 de dolari). SI sa nu uitam ca nu a facut nici liceul de info si nici facultatea! Daca chiar te pasioneaza developmentu', axeaza-te puternic pe ceea ce poate folosi si cunostintele tale de filologie. Procesarea limbajului natural si chestiile conexe sunt treburi mult mai serioase deci baze de date si web dev, ceea ce face mai toata lumea de pe la noi in IT.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vorbim de o facultate de profil ai doua variante mari si late. Facultatea de Informatica de la UB sau AC de la Politehnica.

Din punct de vedere al matematicii va fi foarte dificil pentru ca vei face minim 2-3 cursuri de matematica avansata de nivel M1.

Programarea se face de la zero in principiu dar niste baze in ale programarii ti-ar fi de mare folos ca sa stii pasul mai usor.