| anonim_4396 a întrebat:

Salut, TPU, şi Crăciun fericit! În ultima vreme sunt din ce în ce mai îngrijorată în legătură cu viitorul meu.

Am 17 ani, sunt în clasa a 11-a şi încă nu ştiu ce vreau să fac cu viaţa mea. Colegii mei ştiu deja ce vor face după terminarea liceului. Unii dau la facultate (la drept, la medicină, la psihologie, la teologie) iar alţii deja fac cursuri pentru a deveni make-up artişti sau frizeri. Majoritatea au un plan bine stabilit, sau chiar mai multe, iar eu sunt pe dinafară. Nu am niciun hobby, nicio pasiune, şi nu prea ştiu să fac nimic, sinceră să fiu. Singurul lucru la care mă pricep este limba engleză, deci logic ar fi să îmi găsesc ceva ce implică această limbă, însă problema e că nu ştiu ce. Părinţii mei îmi spun că aş putea să fiu profesoară de engleză având în vedere că programul e unul cât de cât lejer şi pot câştiga bani destul de mulţi dacă mai fac şi meditaţii pe lângă. Le dau perfectă dreptate, însă eu nu mă văd deloc în rolul de profesoară. Sunt o fire foarte timidă şi retrasă, şi nu îmi place deloc să vorbesc în faţa oamenilor, deci nici măcar nu mă gândesc la varianta asta. Aş putea fi traducătoare, însă, mai nou, ăştia se înmulţesc ca iepurii. Doar lângă şcoala mea sunt vreo două cabinete de traducere.

Sunt foarte stresată, mă ia cu ameţeli doar când mă gândesc că mai am doar un an la dispoziţie să mă hotărăsc ce voi face mai departe. Vreau să fac o alegere înţeleaptă, să nu îmi pară rău după aceea şi, cel mai important, să nu îi fac pe părinţii mei să dea banii aiurea plătindu-mi o facultate care, ulterior, nu mă va ajuta cu nimic. Ce sfaturi aţi putea să îmi daţi?

Răspuns Câştigător
| diaac a răspuns:

Salut,

Iti inteleg temerea si anxietatea la gandul ca ceilalti au planuri multe si bine stabilite, iar tu nu. Totusi gandeste-te ca esti abia in clasa a 11-a si colegii tai la fel, iar planurile sunt doar planuri. Timpul va spune cine are succes si cine nu. Se poate intampla ca unele persoane chiar foarte sigure de drumul pe care si-l doresc in viata sa se schimbe, iar cei care acum par ca nu isi gasesc locul pot gasi oportunitati bune. Nu te cunosc si nu iti pot da un sfat concret doar din ce ai spus aici, pentru ca poti face multe lucruri cu limba engleza - poti fi profesoara sau traducatoare intr-adevar (timiditatea nu este neaparat sa ramana o constanta in viata ta - te poti schimba, mai ales in perioada de tranzitie de la viata de elev si chiar student sustinut de parinti, spre independenta), traducatoare (da, sunt multi, dar daca iti faci treaba foarte bine se gasesc si sanse destule), dar poti face si alte lucruri - sa lucrezi la un call center sau sa ai o colaborare sa scrii articole in engleza, sau poti combina limba engleza cu multe alte domenii.

De altfel, am cunoscut persoane care si in anul 2 de facultate erau nesigure ce sa faca in viata sau care in anul 3 de facultate s-au razgandit, persoane care la 30 - 40 de ani si-au schimbat profesia... Sunt posibilitati, important este sa ramai deschisa la noi idei si experiente si sa inveti pentru inceput cate putin din mai multe domenii, sa vezi ce te-ar putea interesa, macar sa iti gasesti unul sau doua hobbyuri care ti-ar putea da niste idei.

Mult succes si Craciun fericit!

5 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa faci o facultatecare mai tarziu nu iti va fi de folos. In ziua de azi trebuie sa faci ceva cat mai usor sa-ti faci treaba. Tu ca fata poti face niste cursuri in domeniul cosmeticii/coafor, e un lucru frumos si usor. Eu ma fac hair-stylist bafta. :*

| Eduard619 a răspuns:

In sf am gasit o persoana asemanatoare ca mine, eu am un hobby pe care nu pot sa-l practic am tot 17 ani dar sunt a12alaughing gaseste ce iti place sa faci si urmeaza-ti visul.Sa nu ii lasi pe parinti sa aleaga pentru tine asa am facut si eu si am renuntat.

| Sadic a răspuns:

Te stresezi mult, adică şi eu o fac pentru că am anxietate şi mă sperii că nu o să intru unde vreau

| MoonWolf a răspuns:

Asculta nu trebuie sa te gandesti, cum spui tu esti o fire timid dar infruntati asta nu faci nimic cu timiditatea, si cum zici tu mai ai 1 an ca sa dai bacu dar mai ai 3-4 pana plecide la parinti ca nu cred ca te alunga, inceara sa fi mai lejera, gandestet la copii care fac meditati la cat le e de rusine, incearca sati infrunti timiditatea, sarbatori fericite si asculta daca ai media mare la engleza si la alte limbi poti intra la o acultate cu bursa si asta te va ajuta ca altfel nu poti deveni mai mult decat o profesoara

| MoonWolf a răspuns:

Cum spune si eduard, incearca sati urmezi visele