| andreiionescu1990 a întrebat:

stie cineva ce program are de obicei un paznic angajat al unei firme de securitate?(prin program ma refer la fiecare schimb, de cand pana cand) Dau funda

3 răspunsuri:
| Afurisenia a răspuns:

Poate fi oricum. Cum ii cere seful sau cum se intelege cu colegii. Multi fac 12/24 ca sa aiba zi libera pentru alte activitati. Oricum, ca paznic, nu te omori deloc cu munca, nu pleci obosit de la serviciu.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Legal se lucreaza 12 cu 24 liber si daca esti noaptea 12 cu 48. La unele firme se practica (este ilegal!) 24 cu 72. La alte firme se lucreaza (tot ilegal) 24 cu 48. Deci la un post trebuie sa fie mereu 4 oameni si cand unul este in concediu sau concediu medical firma trebuie sa aiba inlocuitor pentru a nu ramane in 3. Sunt si firme unde agentul lucreaza zilnic de la o ora oarecare pana dupa-amiaza. De exemplu la banci programul incepe la 09:00 si se termina la 17:00. Agentul vine la ora 08:30 si pleaxa atunci cand se introduc banii in seif. Orele suplimentare dintr-o luna se platesc suplimentar. Cand incepe programul? Depinde de firma. Unele incep la 06:00 pana la 18:00. Altele la 08:00 pana la 20:00.

| MOvidiu a răspuns:

In cele mai multe cazuri se lucreaza 12/24 = schimb de zi; 12/48 = schimb de noapte. Programul la cele mai multe firme...( cam la toate) este 07:00 - 19:00 19:00 - 07:00 la schimbare se merge cu aprox. 15 min inainte pentru predarea / primirea raportului.