| Monyyyyy a întrebat:

sunt anul 1 la politehnica și am dat un test la mate și am luat 3. Eu fac cu o baba la seminar și mna nu explica bine și m-a făcut și de rusine deși am făcut la test dar nu m-a punctat.De unde sa învăț? Nu râdeți, oricui i se întâmpla dar sunt speriata.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cere reanalizarea testului, daca tu afirmi ca ai facut, dar profesorul nu a vrut sa te noteze. Caz in care, se va intocmii o comisie si vor reanaliza lucrarea ta.
Vezi tu, la facultatea nu mai este ca la scoala generala, nici macar ca la liceu, daca nu pui mana serios sa inveti, nu-i obligat nimeni sa-ti dea note de trecere.
Ori matematica nu se invata cu ce preda profesorul in clasa, se invata cu pixul pe hartie, rezolvand zeci si sute de exercitii si probleme.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar calmeaza-te. Nu e capat de lume, ai timp sa inveti in timpul semestrului. Ce se face la facultate, nu prea poti sa inveti decat din cursurile profului. Asta privind structura. Adica nimeni nu stie ce da si cum da acel profesor, decat el si cei de la cursul lui. Insa daca stii ca da dintr-un subiect anume, pot sa cauti pe internet privind punctele dorite. Stii ca da din integrale duble? Cauti integrale duble si o sa gasesti.

Pe langa asta, ai putea sa cauti "algebra/matematica/matematici speciale" si toate astea urmate de "politehnica Bucuresti/Timisoara/cluj/Iasi" si unele cursuri ale profilor se gasesc si pe internet. In general au lucruri care se aseamana. Poti sa te uiti acolo sa vezi.

EX:
http://math.etc.tuiasi.ro/rstrugariu/cursuri/MC/AM2014/curs11.pdf

| FaraNume1245 a răspuns:

"Ținută în brațe de profesori cu note de 10 până acum" much?
Încearcă edx și coursera.