| EuShiAtat69 a întrebat:

Sunt clasa 7. Ma tot gandesc la ce sectie sa dau. As vrea totusi ori mate-info ori stiinte sociale. Numai ca la stiinte sociale se fac filozofie si psihologie. Cum as putea sa aflu daca mi-ar placea filozofia sau psihologia?
Va rog dati-mi raspunsuri concrete fara bataie de joc.
Va multumesc

3 răspunsuri:
| StiLLz a răspuns:

Salut! De la Mate-Info la Stiinte Sociale e diferenta de la cer la pamant. MI e mult mai greu decat SS. Si nu doar din punct de vedere al materiilor de real. Fiind MI profesorii vor avea cerinte mai mari de la voi. Din punctul meu de vedere SS este cel mai usor profil iar MI este cel mai greu. Eu unul sunt clasa a 12-a MI. Iti recomand MI doar daca te intelegi bine cu Matematica, Fizica, Informatica...etc. Cat despre Filozofie si Psihologie. Aceste materii se fac la ambele profile. Diferenta e ca la SS se fac in toti cei 4 ani iar la MI vei face astfel:
-Cls a 9-a: Logica.
-Cls a 10-a: ATP (educatie antreprenoriala).
-Cls a 11-a: Psihologie.
-Cls a 12-a: Filosofie.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Eu sunt a-8-a. Depinde ce materii iti plac, daca iti place isto, geogra, etc., du-te la SS, daca iti place mate si info, la Mate-Info. Dar mie mi se pare ca nu prea ai variante de viitor realiste la SS, in afara de facultatea de drept. Si eu am vrut sa merg la SS, dar m-am tot gandit si mai bine merg la Stiintele Naturii, ai o gama mult mai larga de optiuni pe viitor, poti sa mergi mai pregatit la absolut orice facultate(medicina, farmacia, ingineria, literele, teologia, etc.), plus ca la Stiintele Naturii am auzit ca e mai usoara matematica decat la Mate-info.
Psihologia, am aruncat cate un ochi prin carti de psihologie si mi se pare foarte interesanta. Se face si la profil real, ca si la profil uman, acelasi nr. de ore.
Depinde de tine. Mai ai un an sa te gandesti. Baftawinking.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Filosofie faci şi la specializarea Matematică-Informatică, vezi Programa la linkul :
http://programe.ise.ro/......0XII-a.pdf

La fel şi cu Psihologia - care se studiază şi la specializarea Matematică-Informatică în clasa a 10-a, vezi linkul :
http://www.cdloga.ro/nou/?q=node/18

Vezi şi Programa la linkul :
http://programe.ise.ro/......%20X-a.pdf

Deci, NU scapi de aceste discipline indiferent la care specializare te vei înscrie =))

Toate cele bune!