| MiculFaraon a întrebat:

Sunt clasa a 12 a la filologie, ce facultati as putea urma cand termin? As vrea ceva mai specifice profilului nu cu matematica, fizica...ca nu sunt pregatit. Si m-ar interesa niste facultati de unde poti face ceva pe viitor cu un castig bun. Si as vrea foarte mult la Bucuresti. Multumesc mult! Funda!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cea mai potrivita facultate ar fi cea de drept, bineinteles daca-ti place si esti dispus la o munca serioasa si de durata. In Bucuresti sunt mai multe facultati de drept.

| lovegirl15 a răspuns:

Depinde foarte mult si de personalitatea ta si de ce iti place sa faci.
Si eu sunt tot la filologie, clasa a12a, si mult timp m-am gandit la ce as putea sa fac pe viitor.
Dreptul e o meserie destul de dura, daca stii ca esti o fire mai sensibila si mai timida, nu cred ca ti s-ar potrivi foarte mult. Se castiga intr-adevar foarte bine, daca esti bun, insa trebuie sa ai niste nervi de otel si sa ai mult tupeu. O sa stai sa te certi mereu cu aia si se arunca multe cuvinte dure.
Daca simti ca nu ti se potriveste dreptul, poti opta pentru psihologie. Spre deosebire de drept, cred ca meseria asta li se potriveste mai mult persoanelor sensibile, rabdatoare, calme, carora le place sa dea sfaturi si sa asculte.
La litere...si aici e destul de greu. Ca profesor se gaseste destul de greu un loc de munca, plus ca lucrul cu elevii e destul de greu. Te imaginand predand intr-o clasa cu 30 de elevi?
Alte optiuni ar mai fi translator, jurnalism, geografia, istoria, sociologia, filosofia, dar nu prea te ajuta in gasirea unui loc de munca.
Succes si sper ca te-am ajutat!

| NoRegretsxx a răspuns:

Litere