| laurentiu3403838382 a întrebat:

Salut tpu..sunt clasa a 12 a si sunt la filologie. Nu stiu la ce facultati ma pot duce care sa tina de uman cum ar fi dreptul, istorie, geografie, litere..Imi puteti da niste idei? Si sa mentionati va rog ce meserie poti avea daca faci acea facultate.Dau funda

Răspuns Câştigător
| sofiaaaa001 a răspuns:

Buna! pai poti sa te duci asa:
facultatea de jurnalism- jurnalist, pr, moderator tv, purtator de cuvant
facultatea de drept: magistrat, notar, consilier juridic, grefier, judecator, avocat
facultatea de litere: profesor, traducator, pr event manager, arhivist, etnolog
academia de politie: politist, detectiv, ofiter de politie, investigator de criminalistica
relatii internationale: ambasador, cercetator in relatii internationale, diplomat, mediator, negociator, evaluator politic
SNSPA: (administratie publica): functionar public, prefect, inspector guvernamental, consilier de afaceri europene, consultanti, parlamentari, (comunicare si relatii publice): ofiteri de presa, consultanti experti, specialisti in comunicare, account manager, media planner, brand manageri, directori de produs, reporter, redactori tv, (management): traineri, consilieri economici, consultant in management, (stiinte politice): sociolog, politolog, consilier politic, analist politic, documentarist, cercetator, profesor de stiinte politice, etica, civica etc
economie: Analistul actuarial, Vanzari online, Analist al pietei,
Expert contabil, Contabil autorizat, Expert contabil in domeniul finantelor publice, Analist de date, Economist, Analist al riscului financiar, Contabil legist, Analist al investitiilor, Statistician, Agent de bursa, Consilier financiar, Actuar, Manager de dezvoltare al afacerii, Cercetator de date, Ofiter de serviciu diplomatic, Ofiter guvernamental local.
Psihologie: psiholog, profesor psihopedagog, psihoterapeut
FSAS: poti lucra in: Administraţie publică, Agenţii şi programe europene de dezvoltare, Cercetare de piaţă, Cercetare ştiinţifică academică, Consiliere politică, Consultanţă social-politică, Învăţământ preuniversitar şi universitar, Management în organizaţii, Marketing şi publicitate, Mass- media, Politici publice
Publicitate, Relaţii internaţionale, Relaţii publice, Resurse umane
Urbanism şi demografie

sper ca te-am ajutat!