| Robert_Tanase_1997 a întrebat:

sunt clasa a 8-a și nu știu ce se întâmplă cu mine de la o vreme pur simplu nu mai am ambiție să fac nimic orice aș face mă plictisesc foarte repede și aici mă referitor mai ales în legatură cu scoală pur si simpu când mă pun să învăț nu am chef și mereu îmi sare gândul în alte părți și nu ma mai pot concentra să rețin menționez că mă cert cu ai mei non-stop. ce as putea face?

Răspuns Câştigător
| suffarstar a răspuns:

Salut. Un psiholog cel mai probabil te-ar descrie ca avand un temerament coleric. Singura ta sansa este psihologia. Colericii sunt greu de motivat, asa ca nu are rost sa iti fixezi nu stiu ce tinte pe care nu le putea indeplini niciodata. Te sfatuiesc sa faci ce iti place tie, cu conditia sa te ajute. Trebuie sa intelegi ca traim in secolul in care daca nu esti suficient informat, esti lasat sa mori. Asadar, caua-ti placerea in ceva util. Ti-as putea sugera cititul, dar nu stiu daca iti va placea.
Iti mai recomand un exercetiu care te va ajuta sa intelegi ceva despre tine. Incearca sa iti acorzi in fiecare zi o jumatate de ora in care sa stai detasat de absolut orice. Stinge pc-ul, telefonul, tv-ul tot. Stai pe un scaun cu spatar si incearca sa nu faci absolut nimic. Stai relaxat, pastrand atentia asupra corpului si a respiratiei. Acum vine partea mai dificila: stai fara sa te ganedsti la absolut nimic. Nimic, nimic. Acest exercitiu, practicat cu regularitate, te va ajuta sa observi niste lucruri de la care poti porni pe pista de pe care te poti ajuta cu problemele tale.

1 răspuns:
| Uxellodunon a răspuns:

Apuca-te de un hobby, sau de niste sport. te va mai face in general mai activ si pana la urma iti vine cheful de chestii