| muhamed a întrebat:

sunt clasa a-8a si vreau sa stiu niste lucruri. Pe viitor vreau sa devin jandarm / politist. Vreau sa stiu la ce liceu as putea intra pentru a face urmatoatele? Mediile mele au fost peste 8.20 in fiecare an. Anu acesta ma apuc de învățat si meditatii. Imi puteti spune ce medii mi-ar trebui pentru un liceu de genu? Si tin sa intreb : trebuie sa fac armata? Eu sincer vreau sa o fac. Daca imi zice-ti daca costa si ceva pentru a face armata. Multumesc anticipat! Cine răspunde elegant si la toate intrebarile dau fundita!

Răspuns Câştigător
| DrGeorge a răspuns:

Poti face liceul militar. Nu este necesara armata.

Cu media ta nu vad probleme la admitere. Insa vei avea de dat 3 probe :
1) Test Psihologic
2) Proba Sport (Traseu Utilitar Aplicativ)
3) Proba Sport (Rezistenta)

Ai de ales din cele de mai jos:
BREAZA - Colegiul Naţional Militar Dimitrie Cantemir
ALBA-IULIA - Colegiul Naţional Militar Mihai Viteazul
CÂMPULUNG MOLDOVENESC - Colegiul Naţional Militar ştefan cel Mare

Mult succes.

PS: "PE TOATĂ DURATA PREGĂTIRII ÎN COLEGIUL NAŢIONAL MILITAR BENEFICIEZI DE ŞCOLARIZARE, CAZARE, MASĂ ŞI ASISTENŢĂ MEDICALĂ GRATUITE"

| muhamed explică (pentru DrGeorge):

Multumesc dar vreau sa te mai intreb, stii cumva concret cam ce medie ar trebui sa iasa? La examen ma refer, daca imi poti spune sigur la matematica si la romana. Si in testul psihologic ce ar insemna? Daca sunt nebun sau ceva? La celelalte 2 nu vad probleme pentru ca sunt sportiv si ma mentin foarte bine.

| DrGeorge a răspuns (pentru muhamed):

Salut,
S-a intrat si cu medie de 6.80. Nu trebuie sa iti faci griji in privinta mediei.
In ce priveste testul phihologic, este alcatuit din doua etape.
1) Test de Personalitate (sa vada ca nu esti "cu capul")
2) Test de Inteligenta (ti-am dat mesaj cu un link sa iti poti face o idee in privinta lor)
Chiar nu ai de ce sa iti faci griji, testele sunt foarte usoare si nu s-au schimbat de cand le-am dat eu (acum cca 10 ani)

| muhamed explică (pentru DrGeorge):

Imi poti retrimite mesajul? Cam tarziu am raspuns doar ca nu am primit mesajul.